Emre Çamlıbel: Konut kredisinde faizler düşecek, kredi kullanımı artacak

Emre Çamlıbel: Konut kredisinde faizler düşecek, kredi kullanımı artacak

Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, Barcelona Meeting Point'te Türk konut sektörünü değerlendirdi.


Soyak, Avrupa'nın en büyük gayrimenkul fuarları arasında yer alan Barcelona Meeting Point'in katılımcı firmaları arasında yer aldı. Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, fuar kapsamında düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılarak Türk konut sektörünü değerlendirdi.

6 - 8 Kasım tarihleri arasında İspanya'nın Barcelona kentinde gerçekleştirilen Barcelona Meeting Point'in, bu yıl on birincisi gerçekleştirildi. Gayrimenkul sektöründen çok sayıda profesyoneli bir araya getiren organizasyonda konuşan Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, Türkiye'deki konut açığı konusuna değindi. Konut açığının 600.000 gibi yüksek bir rakam olduğunu ve ihtiyaç sahiplerinin yalnızca % 20'sinin konut alabilecek mali güce sahip olduğunu belirten Çamlıbel, konut talebinin karşılanmasında özel sektörün de aktif rol alması gerektiğini dile getirdi. Emre Çamlıbel, orta ve dar gelirliye yönelik konut projeleri geliştirmede özel sektörün önündeki en büyük engelin bazı teşviklerin sağlanamaması olduğunu belirtti.

Konuşmasında mortgage konusuna da değinen Çamlıbel, Türkiye'de mortgage sistemine dahil edilen eski konut kredileri ile birlikte, yaklaşık 20 milyar dolarlık konut kredi portföyü oluştuğunu belirterek "Bu oran önümüzdeki yıllarda hızla artarak 30-40 milyar dolar seviyelerine ulaşacak." dedi. Çamlıbel, bazı ülkelerde yaşanan mortgage krizine benzer bir krizin Türkiye'de yaşanma olasılığının bulunmadığını söyleyerek, bunu Türkiye'deki konut kredi portföyünün henüz GSMH'nın % 5'i mertebelerinde olmasına bağladı.

Türk konut sektörünün geleceğine dair değerlendirmelerde bulunan Emre Çamlıbel, şu anda % 17 seviyelerinde bulunan konut kredi faizlerinin, önümüzdeki yıllarda %12'ye gerilemesi ile konut kredilerinde talep artışı gerçekleşeceğini belirtti. Çamlıbel, Türkiye'deki ekonomik ve politik istikrarın devamı ile bu oranlara ancak 2009 yılında gelinebileceğini sözlerine ekledi.

Konferansta Türkiye'deki yabancı yatırımcılar konusuna da değinen Çamlıbel, kurumsal, ileri teknoloji bilgisine sahip ve finansal yeterliliği bulunan Türk şirketlerinin orta gelirlilere yönelik konut projeleri geliştirebilecek güçte olduğunu ve bu alanda herhangi bir yabancı ortaklığa gereksinim duyulmadığını ifade ederek, ancak yüksek gelir düzeyine sahip olanlar için yapılan gökdelen tipi ve lüks konut projelerinde yabancı yatırımcıya ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.

İnşaat, yatırım, danışmanlık, proje geliştirici, perakende ve finans gibi şirketleri bir araya getiren Barcelona Meeting Point'in konuşmacıları arasında bulunan  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar'a, kentsel dönüşüm projelerindeki başarılarından dolayı plaket takdim edildi. Ayrıca fuar kapsamında Türkiye'yi temsilen kurulan Türk standında Soyak, Varyap ve ULI Türkiye temsilcileri yabancı yatırımcılarla buluşma imkanına sahip oldular.