En çok kazandıran konut projeleri

En çok kazandıran konut projeleri En çok kazandıran konut projeleri

Alımı, satımı ve kiralaması kolay olan 1 +1 daireler, peynir ekmek gibi satılıyor. Pprojelerdeki stüdyo dairelerin fiyatları, lokasyonu ve konumuna göre 64 bin YTL'den başlayıp 265 bin euro'ya kadar çıkıyor. Dora Park, Kentplus Mimarsinan, My World, Eltesİnşatta toplu hareket dönemi geride kaldı. Sektör sadece yeni projelerle canlılığını korumaya çalışıyor. Gerçi hala iyi projeler satışa çıkar çıkmaz konutların çoğu satılıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise kiralama yoluyla elde edilen yüksek getiriler. Enflasyonun tek haneli oranlara düşmesi ve bankaların görece düşük faiz oranları, yatırımcıları konut sektörüne yönlendirmeye devam ediyor...

Kısacası ev sahibi olmak isteyenlerle birlikte yatırımcılar da konut almayı tercih ediyor. Bu da inşaat sektöründe canlılığın korunmasını sağlıyor. Konut sektöründe en karlı yatırımsa 1+1 olarak da bilinen stüdyo daireler, öyle ki, 100 bin dolarlık yatırımla ev alan bir yatırımcı yılda 8 bin 328 dolar kira geliri elde edebiliyor.

Bu da söz konusu konutun ortalama 12 yıllık kira geliriyle satın alma bedelini karşılayabilmesi anlamına geliyor. Vergilerden arındırıldığında, bu tür konutlarda yıllık net kira geliri 7 bin 233 doları buluyor. Yani parasını gayrimenkule yatıran bir yatırımcı, diğer yatırım araçlarından üç-dört misli fazla getiri elde edebiliyor. Biz de bu hafta bu gerçekten yola çıkarak, konut projelerinde daha çok yatırım amaçlı satın alınan 1+1 daireleri araştırdık, işte hala satışların devam ettiği 19 yeni konut projesinin özellikleri:

MYWORLD ATAŞEHİR

Ağaoğlu'nun 184 dönüm arazi üzerine kurduğu MyWorld Ataşehir projesinde toplam 3 bin 222 daire bulunuyor. 34 blok olarak iki etap halinde inşa edilen proje; Diamond, Moontown, Starland, Andromeda, Equinox, Suncity, Highpark ve Southside olarak adlandırılan 8 siteden oluşuyor. Her sitenin kendine ait yüzme havuzu, yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanı ve kapalı otoparkı bulunuyor.

MyWorld Ataşehir'de 1+1 stüdyo olarak adlandırılan daireler Andromeda sitesinde yer alıyor. 65 ve 72 metrekarelik iki tip 1+1 seçeneği sunulan projede, 1+1 dairelerin fiyatı 225 bin ile 251 bin YTL arasında değişiyor.

Bekleme ve oturma gruplarının yer aldığı Andromeda'nın fuayesinde ayrıca kuru temizleme, vale, bina görevlisi gibi hizmetlerin yanı sıra çocuk kulübü de rezidans sakinlerine hizmet veriyor. Fuaye katına açılan market, eczane, pastane ve kafenin yanı sıra hazır yemek servisi veren bir fast-food restoran da site sakinlerinin günlük yaşamını kolaylaştıran seçenekler arasında yer alıyor, özel güvenlik görevlilerinin bulunduğu fotoselli kapılardan geçilerek girilen rezidansta bir de 2 katlı kapalı sosyal kulüp yer alıyor.

KENTPLUS MİMARSİNAN

TOKI iştiraki Emlak GYO tarafından planlanan ve Emay İnşaat tarafından inşa edilen KentPIus Mimarsinan projesinde düşük faizle konut almak mümkün. Vakıfbank'la anlaşma yapan Emay inşaat, 9 aya kadar faiz uygulamıyor. Projeden 12 aya yüzde 0.34, 18 aya yüzde 0.72 veya 36 aya yüzde 1.12 faiz oranlarıyla konut almak mümkün. Firma 120 ay vadeli krediye ise yüzde 1.39 faiz uyguluyor.

42 bin metrekare arazi üzerine inşa edilen projedeki 19 blokta toplam 660 daire bulunuyor. Bölgedeki en büyük proje olarak dikkat çeken KentPIus Mimarsinan'da iki tip 1+1 daire seçeneği var. Net 46.10 metrekarelik 1+1 dairelerin fiyatı 120-135 bin YTL arasında değişiyor. Net kullanım alanının 48.26 metrekare olduğu 1+1'lerse 126-145 bin YTL arasında alıcı arıyor. KentPlus Mimarsinan'da yüzme havuzu, fitness ve sauna gibi site sakinlerine hizmet verecek olan sosyal tesis alanlarına ek olarak kafe-restoran, kapalı çocuk oyun alanı, süs havuzları, açık spor alanları ve yürüyüş parkurları yer alıyor. Ayrıca eczane, kuaför, market, kuru temizleme gibi sık ihtiyaç duyulan mağazalar ve butik bir alışveriş merkezi de unutulmamış.

ELTES GÜNEŞİ

Ağaoğlu İnşaat'ın Ümraniye'de inşa ettiği Eltes Güneşi projesinin ilk etabındaki 12 blokta bin 111 daire bulunuyor. Bunlardan 1+1 olanlar, 53.32 ve 68.46 metrekare olmak üzere iki tipte inşa ediliyor. Fiyatları ise 183 bin YTL'den başlıyor. Kombi tesisatı kurulu olarak satılan dairelerde, mutfaklar da ankastre fırın, bulaşık makinesi, ocak ve davlumbaz hediyeli teslim ediliyor.

24 saat güvenlik hizmeti sunulan ve kapalı otoparka sahip Eltes Güneşi'nde her daireye 1 araçlık park yeri ayrılmış. 2 yüzme havuzu, 2 çocuk havuzu, çocuk oyun alanları, spor salonu, kafeterya, açık spor alanları ve kulüp gibi sosyal olanaklar bulunan proje bünyesinde çarşı ve bir de alışveriş merkezi yer alıyor. 24 saat güvenlik hizmeti sunulan ve yüzde 70'i yeşil alan olarak ayrılan projede, çocuklar için tasarlanmış oyun alanları da var.

Yine proje bünyesinde yer alan Eltes Gold Residence'ta ise 81.12 ve 90.39 metrekarelik iki tip 1+1 daire seçeneği sunuluyor. Rezidanstaki 1+1 dairelerin fiyatlarıysa 213 bin ile 230 bin YTL arasında değişiyor. 5 yıldızlı otel konforuna sahip rezi-dansta, daire sahiplerine oda servisinden valeye, resepsiyondan güvenlik hizmetine kadar pek çok hizmet sunuluyor. Dairelerinde tam donanımlı beyaz eşya, yatak odaları ve salonlarda split klimanın yer aldığı Eltes Gold Residence'ta interkom (görüntülü haberleşme) sistemi, kablosuz internet bağlantısı, uydu yayını, kablo TV ve dijital yayın olanakları da var.

MAHALLE İSTANBUL

Sur Yapı'nın istanbul'un yeni çekim merkezi Çekmeköy'deki 12 bin 600 metrekare arazi üzerine inşasına başladığı Mahalle istanbul projesi, 9 blokta 246 daireden oluşuyor. 60 metrekare 1+1 stüdyo daireden 230 metrekare 5+1 dubleks daireye kadar seçeneklerin bulunduğu projede, 4 tip 1+1 daire var. Projede blokların üst girişinde bulunan 60 metrekarelik 1+1 dairelerin fiyatı 146 bin YTL. Bahçe katındaki 60 metrekarelik 1+1'ler 156 bin; 1, 2 ve 3'üncü katlardaki 62 metrekarelik 1+1'ler 162 bin YTL'den satışa sunuluyor. 4'üncü katlarda bulunan 1+1 penthouse dairelerin fiyatı ise 220 bin YTL. Mahalle istanbul'da daire fiyatlarına kombi ve mutfaklardaki davlumbaz, fırın, ocak ve bulaşık makinesi gibi ankastre ürünler dahil.

Mahalle İstanbul'un sosyal ve sportif olanakları arasında açık yüzme havuzu, basketbol sahası ve çocuk oyun parkının yanı sıra sauna, fitness salonu ve snack bar'dan oluşan bir sosyal tesis de yer alıyor. Güneşlenme alanları ve yürüyüş parkurları gibi aktivite alanları da mevcut. Proje, sahiplerine 2009 sonunda teslim edilecek.Kentplus Mimarsinan'da 700 YTL taksitle!