Encan Aydoğdu: Kentsel dönüşüm hayati önem taşıyor!

Encan Aydoğdu: Kentsel dönüşüm hayati önem taşıyor! Encan Aydoğdu: Kentsel dönüşüm hayati önem taşıyor!

"Kentsel Stratejiye Dayalı Dönüşüm" ana temasıyla gerçekleştirilen "6. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi"nde konuşan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Encan Aydoğdu, kentsel dönüşümün ülkenin gelişimi açısından hayati önem taşıdığını söyledi.YeniBirlik Gazetesi ve Management Plus Danışmanlık ve Eğitim iş birliğiyle kentsel dönüşüm sürecini kamuoyuna anlatmak için "Kentsel Stratejiye Dayalı Dönüşüm" ana temasıyla gerçekleştirilen "6. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi"nde konuşan Aydoğdu, kentsel dönüşümün inşaat, mimari, şehir planlama, sosyoloji, psikoloji, finansman gibi birçok disiplini ve ögeyi kapsayan bütünleşik bir değişim süreci olduğunu belirtti.

Türkiye'de kentsel dönüşümün, 2012'de yürürlüğe giren 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile hak ettiği değeri kazanarak gündeme geldiğini anımsatan Aydoğdu, şu şekilde konuştu:

"Kentsel dönüşüm, ülkenin gelişimi açısından ve Türkiye gayrimenkul sektörü açısından hayati önem taşıyor. Yıllar itibarıyla kısa orta vadede 6,5 milyon konutun dönüşümü söz konusu olmakta olup bu dönüşüm ekonomik anlamda gelişmekte olan bir ülkenin ekonomisine eş değer rakamları ifade ediyor. Ülkemizde 1999 depremi öncesi inşa edilmiş, Türkiye'de 13,5 milyon, İstanbul'da ise 3 milyonun üzerinde konut bulunduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, orta uzun vadede tüm bu konutların dönüşüm geçirmek zorunda kalacağını düşündüğümüzde, konunun boyutları bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu nedenle yapılacak olan uygulamalarla şehri yalnızca dönüştürmek amaçlı değil, şehri değer odaklı dönüştürmek esas olmalıdır. Bu noktada kentsel dönüşüm projeleri; kamu, özel sektör, sivil toplum iş birliği, yerinde dönüşüm, mevcut geleneksel yapının, fiziksel, sosyal ve ekonomik ihtiyaçların dikkate alınması, sürdürülebilir binaların inşa edilmesi ve ekonomi, toplum ve çevre bileşenlerinin bütününü gözeten bir vizyon vadetmelidir."

Kentsel dönüşümün, farklı disiplinlerin bir araya gelmesi ile gerçekleştirilen bir takım çalışması olduğunu belirten Aydoğdu, "Değerleme sektörü ortak faydayı açığa çıkarmanın ve adil paylaşımın anahtarlarından biridir. Bu anlamda değerleme, süreçte adaletin terazisi rolünü üstleniyor. Değerlemelerin tarafsız, objektif ve adil bir yapıda gerçekleştiriliyor olması, kentsel dönüşüm projelerinde hak sahipleri ile geliştiriciler arasındaki olası ihtilafların daha sözleşme sürecinden başlayarak önlenebilmesini, tüm sürecin hızlı ve huzurlu tamamlanmasını temin etmektedir." dedi.

Ekonomi yazarı ve televizyoncu Neşe Berber'in moderatörlüğünü yaptığı kongrenin bir oturumunda, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ise şehirlerinin özelliklerinden yeni dönem faaliyetlerinden ve sundukları hizmetlere de değindi.

Ödüller sahiplerini buldu

Gerçekleştirilen programda, "Kentsel Dönüşüm Başarı ve Teşvik" ödülleri de sahiplerini buldu.

"En İyi Riskli Alan İlan Eden ve Uygulayan Belediye Ödülü" kategorisinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sahabiye Projesi ile başarı ödülüne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise Bayrampaşa Projesi ile teşvik ödülünü aldı.

"En İyi Tarihi ve Kültürel Dokunun Ortaya Çıkarılmasını Sağlayan Belediye Ödülü" dalında Erzurum Büyükşehir Belediyesine Kale Çevresi Projesi ile başarı ödülü verilirken, En İyi Düşük Yoğunluklu Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Projesi Geliştiren ve Uygulayan Belediye Ödülü dalında Esenler Belediyesi Büyük Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi ile başarı ödülü aldı. Antalya Kepez Belediyesi de aynı kategoride Yeşil Gerdanlık Projesi ile teşvik ödülü verildi.

En İyi Sosyal Dönüşüm Projesi Geliştiren ve Uygulayan Belediye Ödülü kategorisinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kandıra Romanları Projesi ile başarı ödülünü alırken, En İyi Kamulaştırmaya Dayalı Riskli Alan İlan Eden ve Uygulayan Belediye Ödülü dalında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine Gayberli ve Hacıbayram Veli Projesi ile başarı ödülü verildi.

En İyi Sanayinin Uzaklaştırılması Dönüşüm Projesi Geliştiren ve Uygulayan Belediye Ödülü dalında Kocaeli Gölcük Belediyesi başarı ödülüne sahip olurken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İstasyon Mahallesi Projesi ile teşvik ödülüne layık görüldü.

En İyi Kentsel Tasarım ve Yenileme Projesi Geliştiren ve Uygulayan Belediye Ödülü kategorisinde İstanbul Beyoğlu Belediyesi Tarlabaşı Projesi ile başarı ödülüne sahip olurken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Porsuk Projesi ile teşvik ödülüne sahip oldu.

En İyi Akıllı Şehir Projesi Geliştiren ve Uygulayan Belediye Ödülü dalında, Sakarya Büyükşehir Belediyesine başarı ödülü verilirken, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Bağcılar Belediyesi de teşvik ödülüne değer bulundu.

En İyi Rezerv Alan İlan Eden ve Riskli Alandan Transfer Sağlayan ve Uygulayan Belediye Ödülü alanında ise Kocaeli Gölcük Belediyesi Sivritepe Projesi ile başarı ödülü aldı.

 

Şehirler yatay mimariyle geleceğe hazırlanıyor!