Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır? Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Türkiye'de mesken olarak kullanılan tüm binalarda zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi alınması için son 5 aya girildi. Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren alım, satım veya kiralanması yapılmayacak. Peki enerji kimlik belgesi nasıl alınır? Türkiye'de mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji verimliliğini artırmak amacıyla alınması zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi'nde, binaların enerji sınıfı A, B, C, D, E, F, G olarak gösteriliyor. Ayrıca, bu belgenin on yıl geçerliliği bulunuyor. 

Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre, Enerji Kimlik Belgesi almak için bina sahipleri veya yöneticilerin başvuruda bulunması gerekiyor. Bina sahipleri ve yöneticiler, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabiliyor.

Kimlerin enerji kimlik belgesi almasına gerek yok? 

Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan binalar, kullanım süresi olarak iki yıldan az olan binalara da belge zorunluluğu yok.50 metrekareden küçük ticari binaların enerji kimlik belgesi almasına gerek yok. Ayrıca, münferit olarak yapılan sera ve atölyeler, içinde soğutma ve ısıtma sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahır gibi alanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait binalar bu belgeyi almayacak.

Enerji kimlik belgesini kimler verebilir? 

Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar veya bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara bu belgeyi verebiliyor.

 

Ev alacak, satacak ve kiralayacaklar dikkat!