Enerji Kimlik Belgesi'nin ayrıntıları belirlendi!

Enerji Kimlik Belgesi'nin ayrıntıları belirlendi! Enerji Kimlik Belgesi'nin ayrıntıları belirlendi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Bi̇nalarda Enerji̇ Performansı Ulusal Hesaplama Yöntemi̇ne Dai̇r Tebli̇ğ Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeren "Enerji Kimlik Belgesi"nin formatı ve içeriği yeniden belirlendi. 

 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Bi̇nalarda Enerji̇ Performansı Ulusal Hesaplama Yöntemi̇ne Dai̇r Tebli̇ğ Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

 

Yayınlanan tebliğ ile binanın enerji tüketimine etki eden tüm parametrelerin, konut, ofis, eğitim, sağlık, otel, alışveriş ve ticaret merkezleri gibi mevcut ve yeni binaların enerji verimliliğine etkisini değerlendirmek ve enerji performans sınıfını belirlemek için geliştirilen bina enerji performansı hesaplama yönteminin ayrıntıları yeniden düzenlendi.


Bu kapsamda binalarda, enerji performansının hesaplanmasında, tebliğle detayları belirlenen bu hesaplama yöntemi kullanılacak. Tebliğ ekinde Enerji Kimlik Belgesi'nin nasıl hazırlanacağına ilişkin örnek formda yayınlandı.