05 / 07 / 2022

Enflasyon oranları 3 Haziran'da saat 10:00'da açıklanacak!

Enflasyon oranları 3 Haziran'da saat 10:00'da açıklanacak!

Enflasyon oranlarından üretici fiyat endeksi verileri kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. Söz konusu oranlar, her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.Enflasyon oranlarından üretici fiyat endeksi verileri kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. Söz konusu oranlar, her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. 


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.


Borçlar Kanunu gereğince meskende ÜFE'nin kullanılması zorunluyken, işyerindeki kiracıya mal sahibinin istemesi üzerine TÜFE oranları kullanılarak da zam yapılabiliyor.


Açıklanan oranlardan on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor. Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre kiracıya yüzde 5,47 oranında zam yapıldı.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Nisan 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,27 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,87 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,47 artış gösterdi.


Kira artış oranları Mayıs 2016!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com