Enflasyonda konut ağırlığını hissettirdi

Enflasyonda konut ağırlığını hissettirdi Enflasyonda konut ağırlığını hissettirdi

Enflasyonu oluşturan 12 alt kalemin ağırlıklarında önemli değişiklikler yapılırken tüketici fiyat endeksini oluşturan 454 kalem mal ve hizmetin sayısı 449'a düşürüldü.

ÜFE, bu yıl 768 mal ve hizmetin fiyatlarındaki değişim ve ağırlığıyla ölçülecek. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 yılı boyunca kullanılacak TÜFE ve ÜFE madde ağırlıkları ve madde sepetinin güncelleme çalışmasını tamamladı. Buna göre TÜFE'de geçen yıl bulunan 9 ürün çıkarıldı. ÜFE'de ise 21 yeni ürün girip 9 ürün çıktı. Yeni sepete kuru kayısı eklenirken; kadife kumaş, kadın için mont, çocuk için ceket, fotoğraf makinesi film ücreti, VCD film kiralama ücreti ürünleri sepetten çıkarıldı. Geçen yıl sepette bulunan epilasyon aletleri, hac ücreti, cilt ve vücut ürünleri, makyaj malzemeleri gibi ürünler ise korundu.

EN BÜYÜK DEĞİŞİM KONUTTA
Güncelleme sonucu oluşturulan Tüketici Fiyatları Endeks (TÜFE) sepetinde 449, Üretici Fiyatları Endeks (ÜFE) sepetinde ise 768 ürün kapsandı. Bütçe anketleriyle belirlenen sepetin 12 alt kaleminde ise ciddi değişiklikler yaşandı. En büyük değişiklik içinde kira, elektrik, gaz, su gibi harcamaların yer aldığı konut alt kolunda yaşandı. Konutun 16.6 olan ağırlığı yeni dönemde 18.63'e yükseltildi.

Sabah