Erciyes Dağı'nda termal su bulundu!

Erciyes Dağı'nda termal su bulundu! Erciyes Dağı'nda termal su bulundu!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi kapsamında Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden Erciyes Dağı'nda Anadolu'da yüzyıllardır kullanılan çatal değnekler aracılığıyla termal su bulundu.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi kapsamında Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden Erciyes Dağı'nda Anadolu'da yüzyıllardır kullanılan çatal değnekler aracılığıyla termal su bulundu. 


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İç Anadolu'nun en yüksek dağı Erciyes'i uluslararası standartlarda kayak merkezi haline getirebilmek için büyük bir çalışma içerisine girdiklerini söyledi.


Bu kapsamda Erciyes'te 26 milyon metrekarelik alanın tapusunu aldıklarını belirten Özhaseki, "300 milyon avro bedelli bir proje geliştirdik. Bu kadar büyük bir harcama yaparken merkezin sadece kışın kayak yapılabilen bir alan olarak kalmasına gönlümüz razı olmadı. Erciyes'te yazın ve kışın da çok farklı aktivitelerin yapılması gerektiğini düşündük" dedi.


Volkanik bir dağ olan Erciyes'in etrafında onlarca hamam olduğunun bilindiğini dile getiren Özhaseki, şunları kaydetti:


"Bu hamamların suyu mutlaka Erciyes'ten geliyordu. Bunları değerlendirerek, Erciyes'te sıcak su olduğunu düşündük. Anadolu'da eskiden beri bazı ağaçların çatal dalları yeraltı suyu arama yöntemi olarak kullanılıyor. Ağaç dalı suya yaklaştığında titriyor. Birçok kişi garip karşılamasına rağmen Erciyes'e çatal ağaç dalıyla su arayan, bu işinin uzmanı insanları getirdik. Bunun yanı sıra bilimsel anlamda da termal su arama çalışması yaptık. Değnekle su arayanlarla bilimsel arama yapanlar aynı noktalarda su buldu."


Yaptıkları ilk araştırmalarda Tekir bölgesinde 2100-2200 rakımlarda bazı bölgelerde 500-600, bazı bölgelerde ise 400 metrelerde termal su tespit ettiklerini anlatan Özhaseki, en kısa zamanda sondaj çalışmalarını yaparak suyu yeryüzüne çıkartıp kullanıma hazır hale getireceklerini vurguladı.


Erciyes'te geçmişte bol bol baraka yapılarak, rastgele yerlere ruhsatlar verildiğini ifade eden Özhaseki, geçmişte kayak yapmaya gelen insanların tuvalet dahi bulamadığını dile getirdi.


- Kayakseverler termal su keyfi de yaşayacak


Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı da Erciyes'te bulunan termal suyun kullanılmaya başlamasıyla birlikte Tekir bölgesinde açık termal havuzlar yapılacağını söyledi.


Kayakseverlerin bir taraftan kaymanın heyecanını diğer taraftan da termal su keyfini yaşayacağını anlatan Cıngı, "Dünyada sadece İzlanda ve Japonya'daki kayak merkezlerinde açık termal havuzlar var. Avusturya'daki bazı kayak merkezlerinde de kapalı termal havuzlar bulunuyor. Erciyes'te de açık termal havuzlar yaparak dünyadaki ender kayak merkezleri arasında yer alacağız" şeklinde konuştu.


 


AA