Erdoğan Bayraktar: 500 bin konut üreteceğiz

Erdoğan Bayraktar: 500 bin konut üreteceğiz

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar da, Türkiye'de gecekonduyla ilgili ilk kanunun 1966 yılında çıktığını, Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde kanunda bazı düzenlemelere gidildiğini anımsattı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!Türkiye'de 2001 yılı verilerine göre 16 milyon konut bulunduğunu ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu: "Bu konutların yüzde 50'si kaçak ve depreme dayanıksızdır. Bu büyük tehlikeden ve kaynak israfından Türkiye'nin kurtarılması lazım. Mevcut hükümet, bunu sıkça dile getirdi ve ana eksen olarak bu konuda TOKİ'yi görevlendirdi. Biz de kanunlarımızdaki değişikliklerle belediyelerimizle


entegre olduk. Bugün Türkiye'de 131 belediye ile 62 bölgede kentsel yenileme gecekondu dönüşüm çalışması başlattık. Başarılı da olduk. Ancak bu konu, hem siyasi hem konjoktüreldir. Elde edilen başarı yeterli değil, ancak basının, sivil toplum kuruluşlarının, akademisyenlerin, konunun ehemmiyetini kavramış olmaları önemli."


-"GECEKONDULARDAN BESLENENLER VAR"-


Bazı oluşumların ve kişilerin, gecekondulaşmadan beslendiklerini, bu yüzden kentsel dönüşümü engellemeye çalıştıklarını öne süren Bayraktar, şunları söyledi:


"Bazı siyasi oluşumlar, açık gözlüler ve yanlış düşünenler; esrar, eroin ve kadın ticareti gibi hususları yapan yanlış insanlarımız, gecekondu ve kaçak yapılaşma bölgelerinden çokça beslendikleri için bu olgunun kaldırılıp atılmasına engel olmaya çalışmaktadırlar. Özellikle başta İstanbul'da gecekondu dönüşümlerine bu grupların engel olmaya çalıştıklarını, açıkgözlüleri ve fırsatçıları işin vitrinine koymak, masum insanları kullanmak için ciddi gayret sarf ettiklerini görmekteyiz. İnşallah bunları kıracağız. Çıkaracağımız yasalarla bu işin üzerine gideceğiz. Ciddi, kararlı bir devlet ve hükümet yapısıyla gecekondu dönüşümlerini başlatmak zorundayız."


-ALT GELİR GRUBUNA KONUT MÜJDESİ-


TOKİ'nin geride kalan 5 yıl içinde çok ciddi çalışmalar yürüttüğünü, 81 ilde 380 ilçede 900'e yakın şantiyede faaliyetini sürdürdüğünü ifade eden Bayraktar, bugün 285 bin konut rakamına ulaştıklarını kaydetti. Bu konutların alt ve orta gelir gruplarına yönelik yapıldığını, hükümetin de desteğiyle bundan sonra fakir ve fukara grubuna yöneleceklerini belirten Bayraktar, "TOKİ, 285 bin konutun yaklaşık 140 binini alt ve orta gelir grubuna üretti. Önümüze 500 bin konut hedefi koyuyoruz. Bu hedefe yaklaşırken bundan sonra alt gelir grubuna ve yoksullara odaklanmayı hedefliyoruz" dedi.

pus