Erdoğan Toprak: 2021 bütçesi faiz ve müteahhit ödemelerine ayrıldı!

Erdoğan Toprak: 2021 bütçesi faiz ve müteahhit ödemelerine ayrıldı!CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, "Bütçe teklifi, faiz, borç, maaş ve müteahhitlere ödeme yapmanın ötesinde bir özelliği olmayan içi boş bir metindir" diye konuştu. 


Devletin 2021 bütçe tasarısında Karayolları ödenekleri yüzde 84 yükseltildi. CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, 2021 bütçesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, 245 milyar TL olarak öngörülen açığın en az 2 kat daha fazla olacağını ileri süren Toprak, "2020'de 139 milyar TL olan faiz harcamaları 2021 bütçe teklifinde 40 milayr TL artışla 179 milyar TL'ye yükseltilmiş. Faize ayrılan tutar, yaklaşık yüzde 30 artırılmış. Faiz lobisiyle mücadele iddiasında olan iktidar faiz ödemelerinde cömert" açıklamasında bulundu. 

Toprak, "Bütçe teklifi, faiz, borç, maaş ve müteahhitlere ödeme yapmanın ötesinde bir özelliği olmayan içi boş bir metindir" dedi. "Enflasyonun iki katına yakın vergi geliri artışı hedefi, yeni vergilerin ya da mevcut vergilerde yüksek oranlı ek artışların habercisidir" diyen Toprak, "Bütçede faize ayrılan 179 milyar TL ile 83 milyon nüfusun her bireyine karşılıksız 2.150 TL dağıtarak destek olmak mümkün. 1.3 trilyon liralık bütçek giderlerinin 922 milyarının vergi gelirlerinden karşılanması öngörülüyor" şeklinde konuştu.