Ergün Turan: 60-70 bin konut üretmeyi hedefliyoruz!

Ergün Turan: 60-70 bin konut üretmeyi hedefliyoruz! Ergün Turan: 60-70 bin konut üretmeyi hedefliyoruz!

Ergün Turan:"Vatandaşlarımız, valiliğimizin ve belediyemizin haberi olmadan herhangi bir emekli derneğine müracaat etmesin" "Gelecek yıl talep bulunan yerlerde emeklilere konut yapma projesi de dahil olmak üzere 60-70 bin konut üretmeyi hedefliyoruz


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, emeklilerle ilgili konut edindirme projelerine ilişkin bazı suistimaller olduğunu belirterek, "Vatandaşlarımız, valiliğimizin ve belediyemizin haberi olmadan herhangi bir emekli derneğine müracaat etmesin" dedi. 


Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 250 lira taksitle emekli vatandaşları ev sahibi yapmaya gayret ettiklerini söyledi.


Gelen talep doğrultusunda değerlendirmeler ve incelemeler yaptıklarını anlatan Ergün Turan, bunun için Hazine arazisi bulunması ve arazinin imara uygun olması gerektiğini ifade etti.


TOKİ Başkanı Turan, 30 civarında ilde bu projeyle ilgili görüşmeler yaptıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:


"Her şeyin olduğu gibi bu işin suistimalini yapanlar da var. Biz, sayın valilerimizin bilgisi olmadan, valilik dışında gelen hiçbir müracaatı kabul etmiyoruz. Aksi takdirde dışarıda 'emekli derneği' altında birtakım yapılar kuruluyor, insanlardan para topluyorlar. Bizim muhatabımız valilik, çünkü kentle ilgili konuları onlar bilirler. Vatandaşlarımız, valiliğimizin ve belediyemizin haberi olmadan herhangi bir emekli derneğine müracaat etmesin."


Ergün Turan, bu tarz girişimlerde bulunan vatandaşların resmi mercilere başvurarak haklarını aramaları tavsiyesinde de bulundu.


        


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, "Gelecek yıl talep bulunan yerlerde emeklilere konut yapma projesi de dahil olmak üzere 60-70 bin konut üretmeyi hedefliyoruz" dedi. 


Turan, Kastamonu Belediyesini ziyaretinde yaptığı konuşmada, 81 vilayette 720 aktif şantiyeleri bulunduğunu belirtti.


Toplu Konut İdaresi'nin 1984 yılında rahmetli Turgut Özal döneminde kurulduğunu söyleyen Turan, 1984 ile 2002 yılları arasında 43 bin konut üretebildiğini belirtti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde, 2002 yılında kurumu Başbakanlığa bağladığını anlatan Turan, "18 yılda 43 bin konut üretilmiş. 13 yılda ise 700 bin rakamındayız. Bu sene yeni bir konsepte geçtik. Farklı mimaride, farklı estetikte bizi de biraz yansıtan yöresel izleri de taşıyan şeyler olacak. Mesela bu yıl 45 bin konut ihale ettik. Yıl sonunda da Türkiye genelinde 47-48 bin konut yapmış olacağız" diye konuştu.


"Gelecek yıl talep bulunan yerlerde emeklilere konut yapma projesi de dahil olmak üzere 60-70 bin konut üretmeyi hedefliyoruz" diyen Turan, şöyle devam etti:


"Emekli vatandaşlarımıza şu müjdeyi verebiliriz; inşallah araziler üretildiği müddetçe ki şu anda önümüzü açtılar. Yerinde de göreceğiz. Çalışmalarımızı çok hızlı bir şekilde göreceksiniz. Kastamonu'nun gündeminde önümüzdeki 2 yıl içerisinde hemen her gün TOKİ'nin ismini çok sık duyacaksınız, hem de çok farklı projeyle. Başka gruptan da insanımız olacak ama ilk projemiz emekli vatandaşlara olacak. Talebin tamamını karşılayacak bir hazırlıkla geliyoruz. Bin konutsa bin konut, 2 bin konutsa 2 bin konut, 3 bin konutsa 3 bin konut."


Turan, yaptıklarından fazla talep gelmesi halinde önceliği hiç ev sahibi olmayan ve düşük gelirlilere vereceklerini dile getirerek, "Ev artarsa şartları kaldırıyoruz. Köyde, bağda kendine ait veya hisseli olanları ev sahibi saymıyoruz. Şartlar bu vatandaşları kapsamıyor" diye konuştu.


Turan, daha sonra Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve teknik ekiple kentteki bazı arazilerde incelemelerde bulundu.


AA