01 / 02 / 2023

Esas Gayrimenkul, AVM'lerde sürdürülebilirlik çalışmalarını hızlandırdı!

Esas Gayrimenkul, AVM'lerde sürdürülebilirlik çalışmalarını hızlandırdı!

Türkiye'nin önemli gayrimenkul firmalarından Esas Gayrimenkul, 17 Burda AVM’nin çatısına “Yap İşlet” modeliyle Güneş Enerjisi Santrali (GES) kuracak.Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım firmalarından Esas Gayrimenkul, AVM çatısına “Yap İşlet” modeliyle Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurma kararı aldı. Şirketin sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ilk etapta Çanakkale’de yer alan 17 Burda AVM’de kurulacak sistem, 22 bin metrekare alanda 3 MWp kurulu güçle Türkiye’de ticari gayrimenkuller arasında bugüne kadar kurulmuş en büyük GES sistemi olacak.

Esas Gayrimenkul, bu projeyi 2022 senesi içerisinde Adana’da 01 Burda, Lüleburgaz’da 39 Burda ve Kocaeli’nde 41 Burda AVM’de de uygulamaya geçirecek. Kurulacak güneş enerjisi sistemlerinde üretilecek enerji, I-REC (International Renewable Energy Certificate) sertifikası olacak.

Esas Gayrimenkul, AVM lerde sürdürülebilirlik çalışmalarını hızlandırdı!

Binanın mimari yapısı ve Çanakkale’deki güneş verimliliği esas alınarak uygulanan proje dahilinde 17 Burda AVM’de kurulacak GES sistemiyle AVM’nin toplam elektrik tüketiminin yüzde 30’u karşılanacak. Sistemin üreteceği enerji; aynı anda 856 evin tükettiği enerjiyi karşılayabilecek. Ayrıca 701 ton atığın geri dönüştürülmesine ve 1025 ton kömürün yakılmasına eş değer yeşil enerji üretimi yapılacak. Üretilen enerjiyle toplam 2.051 ton karbonun doğaya salınımına engel olacak. 2022 senesi içerisinde 01 Burda, 39 Burda ve 41 Burda AVM’de de kurulacak GES sistemleriyle, rakamlar daha da artacak

“Sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlarken sektörümüze ilham olmayı da hedefliyoruz”

Esas Gayrimenkul, AVM lerde sürdürülebilirlik çalışmalarını hızlandırdı!

Konuyla ilgili açıklama yapan Esas Gayrimenkul Varlık Yönetimi Lideri Nevzat Yavan, “Uzun vadede değer yaratan projeler geliştirme ve yönetme misyonuyla çalışan bir şirket olarak, bu proje bizim için büyük bir önem taşıyor. Çünkü biz bu projeyle sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlarken sektörümüze ilham olmayı da hedefliyoruz.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Sürdürülebilir bir dünya için yapılması gereken çok şey var; bunların en önemlilerinden biri ise yeşil enerji üretimi… Biz de bu konuda elimizi taşın altına koyuyoruz. Çevre dostu bu sistemle; 2022 yılında Türkiye’deki ticari gayrimenkullerde kurulmuş en büyük ilk üç sistem 17 Burda, 41 Burda ve 39 Burda AVM’lerde olacak. Sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

AVM sektörünü bu yıl ne bekliyor? 
Geri Dön