ESBAŞ'ın 2015 hedefi 350 firma 30 bin çalışan!

ESBAŞ'ın 2015 hedefi 350 firma 30 bin çalışan!Ege Serbest Bölgesi'nde (ESBAŞ) geçen yıl 4 milyar dolar ticaret hacmi gerçekleştiğini belirten Pazarlama ve Tanıtım Grubu Başkanı Ertuğrul Işıksoy, "2015'te 350 firma ve 30 bin çalışanla bu rakamı 5 milyar dolara çıkaracağız" dedi


Ege Serbest Bölgesi AŞ (ESBAŞ) Pazarlama ve Tanıtım Grubu Başkam Ertuğrul Işıksoy, ESBAŞ'ta geçen yıl 4 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştiğini belirterek, 2015 yılında bu rakamın 5 milyar dolara yükselmesini hedeflediklerini dile getirdi.

ESBAŞ'ta bugün 260 firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Işıksoy, bunun 127'sinin yabancı kökenli ve üretici firmalar olduğunu kaydetti. Dünyaya açılan pencere Ege Serbest Bölgesi'nde ürün çeşidinin fazla olduğunu belirten Ertuğrul Işıksoy şöyle devam etti: "Teknoloji olan her şey burada. Otomotiv, yan sanayi de var, tekstil de. 40 ülkeden firmanın yer aldığı ESBAŞ'tan 100'den fazla ülkeye ihracat yapılıyor. Bugün gelinen noktada ESBAŞ, Türkiye'nin en önemli ihracat üslerinin başında geliyor. Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi durumundayız."

350 firmaya ulaşacak

ESBAŞ'ta 18 bin kişiye doğrudan, 18 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlandığını kaydeden Ertuğrul Işıksoy, "Bu, Türkiye'nin hem genel ekonomik yapısı içinde hem de bölgesel olarak büyük -  bir değer" dedi. Işıksoy, ESBAŞ'ın 2015'te 30 bin kişinin çalıştığı, 350 firmanın yer aldığı bir merkez olacağını belirterek "Ticaret hacminin ise 5 milyar dolara çıkmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

3 bin kişiye iş imkanı

Işıksoy, Mayıs'ta ESBAŞ'ta 300 milyon dolar değerinde üç büyük yatırımın temelinin atılacağını dile getirdi. Işıksoy, "Kale Havacılık-Pratt&Whitney ortaklığı yatırımıyla F-35 uçaklarının motorundaki 300 parça burada üretilecek. Amerika'nın en önemli motor üreticilerinden Cummins Engine'in de yatırımı var. CMS firması yapacağı yatırımla jant üretecek. Üç yatırım,
3 bin kişiye iş verecek" dedi.
Posta/İnci Neşeli Özoğlu