Esenyurt'ta tek mülkü konut olanlara aylık bin 500 TL yardım!

Esenyurt'ta tek mülkü konut olanlara aylık bin 500 TL yardım!İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, Esenyurt'ta yaşanan sel felaketine ilişkin, "Tek mülkü bir daire olup ve fiili olarak orada oturan 141 aileye çalışma bitinceye kadar 8 ay boyunca aylık bin 500 lira yardım yapacağız" dedi...


İstanbul’da 23 Haziran’da etkili olan yoğun yağış sonrası taşan Esenyurt’taki Haramidere’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 66 milyonluk bir yatırımla başlattığı ıslah çalışmasına devam ediyor. Sekiz ayda tamamlanması planlanan proje ile derenin taşıma kapasitesi üç kat artırılacak. 

İBB, ayrıca İstanbul Valiliği'nce iskanı iptal edilen yol kotunun altında oturan 141 aileye, aylık bin 500 TL nakit desteği yapılacak. Sözcü'de yer alan habere göre; çalışmalara ilişkin bilgiler aktaran Afet ve Destek Hizmetlerinden Sorumlu İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, selden etkilenenler hakkında İstanbul Valiliği ile çalışma yaptıklarını dile getirdi. 

8 AY BOYUNCA BİN 500 TL YARDIM

Yazıcı "Valilik, tespit ettiği ailelere taşınma ve eşya yardımında bulunacak. Biz de tek mülkü bir daire olup ve fiili olarak orada oturan 141 aileye çalışma bitinceye kadar 8 ay boyunca aylık bin 500 lira yardım yapacağız. Bunun maddi boyutu 1 milyon 692 bin lira. Umut ediyorum ki daha erken bitiririz ve vatandaşlarımız evlerine taşınır. Ancak, biz sekiz ay boyunca vatandaşlarımıza bu yardımı taahhüt ediyoruz" diye konuştu.

”300’E YAKIN EV VE İŞ YERİNDE ÇALIŞMA YAPTIK”

1772. Sokak’ta ağır bir tablo ile karşılaştıklarına dikkat çeken Yazıcı, "Yol kotu altındaki hemen hemen bütün evlerde su baskını yaşanmaktaydı. Tavana bir karış kalana kadar evlere su dolmuştu. İtfaiyemiz hemen su tahliye işlemlerine başladı. Bu müdahaleler, olay anından itibaren sabaha karşı 4’e kadar sürdü. 300’e yakın ev ve iş yerinde yapılan çalışma tamamlandı" şeklinde konuştu.

Esenyurt'ta selde yaşanan hasarın sebebi imar planlarının yok sayılması mı?

Esenyurt'ta sel felaketi: 437 ev hasar gördü!