19 / 08 / 2022

Esnaflardan dükkan kiraları değerlendirmesi!

Esnaflardan dükkan kiraları değerlendirmesi!

Gelinlikçiler, kuaförler, düğün salonu sahipleri, fotoğrafçılar, lokanta ve restoranlar Kovid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerden en fazla etkilenen iş kolları arasında bulunuyor. Gelinlikçiler, kuaförler, düğün salonu sahipleri, fotoğrafçılar, lokanta ve restoranlar Kovid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerden en fazla etkilenen iş kolları arasında bulunuyor. 

Sözcü'den Sinan Tunç'un haberine göre; Kovid-19 salgınından çok derin etkilendiklerini ve gerçek anlamda bir destek alamadıklarını dile getiren restoran sahibi Serkan Taş, “Tırnaklarımızla kazı kazıya bu dükkanı açtık. Ancak şu anda çok sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Kredi kullanmıştık, kredi kartlarımızla işletmemizi döndürüyorduk, şimdi daha da kötü hale geldi her şey, dip noktadayız” diye konuştu. Ticari açıdan önlerini görmekte güçlük çektiklerini dile getiren Taş, “Açıldıktan sonra da ne olacağı belli değil. Bilemiyoruz. Tüm her şey normalle dönse bile bizim normale dönmemiz iki yılı bulur” dedi. 

Esnaflardan dükkan kiraları değerlendirmesi!

24 yıldır lokanta işleten Hasan Alptekin ise Kovid-19 salgınından önce işlerinin iyi olduğunu ifade ederken, şu anda personel maaşı ve kira ödemesinde zorlandıklarını kaydetti. Dükkanının kapalı kalmasının kendisi için daha doğru olduğunu fakat, personelin geçimini sağlamak için çalışmaya mecbur olduğuna vurgu yaptı. 

Kuaför salonu sahibi Gizem Işık ise, sahip olduğu işletmeyi açık tutmak için çırpındıklarına dikkat çekerek, “Bu son çırpınışlarımız. Açığız ama kapalı olmaktan bir farkımız yok. Düğünler iptal oldu. Birçok sektör artık evden çalışıyor, okullar açık değil. İnsanlar kuaföre gelmekten tedirginler. Kiramızı faturamızı ödemekte çok zorlanıyor” diye konuştu. 

Haftada 5-6 düğüne ev sahipliği yaptıklarını belirten salon sahibi Olcay Karayazı ise “Düğün yapılamıyor. Kredi çekip kiramızı ödüyoruz. Çok zorumdayız. Bankaya borcumuzu ödeyemiyoruz. Geleceğe yönelik bir umudum kalmadı. Nisan sonuna kadar bir düzelme olmazsa salonu kapatacağız” şeklinde konuştu.

Esnaflardan kira tepkisi: Kiraları bir senedir ödeyemiyoruz!