Etimesgut'ta kentsel dönüşüm

Etimesgut'ta kentsel dönüşüm

Etimesgut ilçesinin tek gecekondu bölgesi olan ve heyelan tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Şırıncaktepe'yi modern konutların bulunduğu yerleşim alanına dönüştürecek kentsel dönüşüm projesi hayata geçiriliyor.Etimesgut Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz, Şırıncaktepe'nin, çarpık yapılaşma yanında heyelan bölgesi olduğunu söyledi.

Şırıncaktepe'nin, 50 bin metrekarelik konut alanı, ayrıca 60 bin metrekarelik yeşil alanı içeren bir bölge olduğuna işaret eden Yılmaz, kentsel dönüşüm projesiyle bu bölgenin çarpık yapılaşmadan kurtarılacağını bildirdi. Yılmaz, Şırıncaktepe'nin, heyelan bölgesi olması nedeniyle büyük ölçüde ağaçlandırılacağını ifade ederek, şunları kaydetti: 'Öte yandan, burada gecekondulaşmanın bitirilmesi gerekiyor. Projeyle, bir taraftan bölge çarpık yapılaşmadan ve heyelan tehlikesinden kurtarılırken diğer taraftan Şırıncaktepe'de yaşayan insanların kira öder gibi para ödeyerek ev sahibi olmaları sağlanacak. Projenin ihalesini yaptık, bu hafta imzalanacak sözleşmelerin ardından çalışmalara hızla başlayacağız. 18 aylık bir çalışmayla da konutlar tamamlanacak.'

Şırıncaktepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yanı sıra inşaatı tamamlanan 'Lale Evleri' projesiyle ilçede bin 700 konutun Etimesgut Belediyesi tarafından kullanıma sunulmuş olacağını anlatan Yılmaz, 'Küçük ölçekli bir ilçe belediyesi için küçümsenmeyecek bir çalışma olduğunu düşünüyorum' dedi.

-'ETİMESGUT ŞANTİYE ALANI OLDU'-

Serhat Kemal Yılmaz, ilçede yüzlerce konut inşaatının devam ettiğini belirterek, bu tip yatırımların değer kazanması ve benzer yatırımların gerçekleştirilmesi için bölgeyi cazip hale getirecek ticari, sosyal ve sportif ortak kullanım alanlarına da önem verdiklerini söyledi.

Şeker Fabrikası alanına yapılması düşünülen ancak Şeker İş Sendikası'nın açtığı dava nedeniyle yapımı ertelenen Dünya Fuar ve Ticaret Merkezi'nin, Danıştay'ın açılan davayı reddetmesi üzerine yeniden gündeme geldiğini anımsatan Yılmaz,  Ankara  ve Etimesgut'un ticari hayatına canlılık kazandıracak projeyi kısa sürede hayata geçireceklerini kaydetti.

Yılmaz, ayrıca ilçede 82 bin metrekare alan üzerine kat karşılığı yeni bir ticaret merkezi yaptırdıklarını bildirdi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün sporcu eğitim merkezi, Adalet Bakanlığı'nın da Etimesgut'a Ankara'nın ikinci adliye sarayını yaptıracağını bildiren Yılmaz, bu projelerle ilçenin kazanacağı ekonomik ve sosyal hareketlik dolayısıyla nüfusunun birkaç yıla kadar oldukça artacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.