27 / 05 / 2022

Ev alırken gözden kaçırılmaması gerekenler!

Ev alırken gözden kaçırılmaması gerekenler!

Posta Gazetesi köşe yazarı Özlem Denizmen, bugünkü köşesinde ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri kaleme aldı ve kendisine sorulan 'Aydın’da yatırım için bir ev alıp kiraya vermek istiyorum. 210 bin liram var. Sizce mantıklı mı?' sorusunu yanıtladı. İşte Özlem Denizmen'in o yazısı...Posta Gazetesi köşe yazarı Özlem Denizmen, bugünkü köşesinde ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri kaleme aldı. Özlem Denizmen, kendisine yöneltilen 'Aydın’da yatırım için bir ev alıp kiraya vermek istiyorum. 210 bin liram var. Sizce mantıklı mı?' sorusunu da yanıtladı. İşte Özlem Denizmen'in o yazısı...

SORU: Aydın’da yatırım için bir ev alıp kiraya vermek istiyorum. 210 bin liram var. Sizce mantıklı mı? Fuat

CEVAP: Aydın’da 100 metrekare ortalama bir evin fiyatı 342 bin TL civarında. Bu demek ki senin 132 bin TL kredi alman gerekiyor. 10 senelik bir finansmanla 132 bin TL kredi alırsan, bunun aylık ödemesi 2 bin 250 TL, toplam geri ödemesi 271 bin TL civarında olur.

Ev alırken gözden kaçırılmaması gerekenler!

EV ALIRKEN BUNLARA DİKKAT ET

1. Çevredeki muadil evler kaça kiralanmış ve satın alınmış incele.

2. Kiracı kaçarsa ne yapacaksın? Krediyi ödeyebilir misin?

3. Ev alırken, evin aylık kredi ödemesi senin gelirinin yüzde 40’ını geçmesin. Aylık gelirin 6 bin TL üzerinde mi, gelirin güvencede mi? Son karar senin.

Kredili ve peşin konut satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev alırken nelere dikkat edilmeli?