Ev almak için kredi çekecekler dikkat!

Ev almak için kredi çekecekler dikkat!Ev sahibi olmak isteyen birçok vatandaşın ilk tercihi konut kredisi çekmek oluyor. Peki konut kredisi nasıl çekilir? İşte ayrıntılar...


2007 yılında yasallaştırılan Mortgage Yasası'yla bütün konut kredileri Mortgage kapsamına dahil edildi. Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre; bu kapsamda tüketicilere düşük aylık taksit tutarlarıyla ve yüksek vadelerle kira öder gibi konut sahibi olma imkanı sunuldu. Konut kredisinde vadeler 20 yıla kadar çıkabiliyor. 

Konut kredisi kullanacak olan kişiler kamu ya daözel bankalar fark etmeden belirli koşulları karşılamakla yükümlü. 

Ev almak için kredi çekecekler dikkat!

Bankalar belirtilen oranların üzerinden peşinat ödemesi istemekle beraber aylık ödemelerin de gerçekleştirilebileceğine ilişkin peşinat talep eder. 

Daha sonrasında kişinin aylık ödemeleri gerçekleştirebilrceğini ispat eden hizmet dökümleriyle gelir belgesinin de ibraz edilmesi istenir. 

Ev almak için kredi çekecekler dikkat!

Konut kredisi çekecek vatandaşların ilk olarak alacakları konutta karar kılmaları gerekir. Satın alınacak konutta, kredi peşinat oranı, kredi tutarı ve aylık gelir göz önünde bulundurulmalı ve hesaplamalar yapılmalı. 

Ev almak için kredi çekecekler dikkat!

Konut kredisi kullanacak olan kişiler öncelikle satın almak istedikleri evin tapusuyla beraber kredi kullanmayı istedikleri bankanın şubesine giderek başvuruda bulunmalı.

Konut kredisi faizleri Haziran 2021'de ne oldu?