Ev almak isteyen milyonlara güzel haber! 

Ev almak isteyen milyonlara güzel haber!  Ev almak isteyen milyonlara güzel haber! 

Binlerce kişi konut kredisi kullanarak ev sahibi oluyor. Ev sahibi olmak için de konut kredisi kullanıyor. Ancak bankaların yolunu tutan vatandaşlar yüksek kredi faizleri ile karşılaşınca ev hayallerini ertelemek zorunda kalıyor...Özellikle büykükşehirlerde ev fiyatlarının diğer şehirlere göre yüksek olması nakit parası bulunmayan vatandaşlar için ev sahibi olmayı zorlaştırıyor. Banka kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen binlerce kişi ise faiz oranlarının yüksek olmasından şikayetçi.

Vatan'da yer alan habere göre; Farklı bankaların konut kredisi faiz oranları incelendiğinde faizlerin düşme eğiliminde olduğu ortaya çıkıyor. Uzun süre 1.65 civarında olan en düşük konut kredisi faiz oranın bugün itibari ile 1.55 olduğu görülüyor. 
 
İşte bankaların güncel konut kredisi faiz oranları;

 
Ziraat Bankası 1.55
Halkbank 1.55
ICBC  1.63
Ziraat Katılım 1.70
VakıfBank 1.79
Akbank 1.95
Garanti 1.94
TEB 2.04

AYLIK BİN 841 TL TAKSİT

En düşük faiz oranı olan 1.55’ten 100 bin liralık konut kredisi çekilmesi durumunda aylık ödemeler bin 841 TL, toplam geri ödenecek miktar ise 221 bin 658 TL oluyor. 
 
Birçok banka sabit taksit ödemek istemeyen vatandaşlar için çeşitli kolaylıklar sağlıyor. 
 
Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank konut sahibi olmak isteyenlere "Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" ürününü müşterilerin kullanımına sundu.
 
Yeni kredi paketinden yararlanacak vatandaşların kullanacağı konut kredisinde faiz oranları isteğe bağlı yılda 3 defa 3, 6 ve 12 aylık periyotlar halinde yıllık TÜFE ortalamaları baz alınarak belirlenecek ve enflasyondaki harekete göre değişkenlik gösterecek.
 
Mevcut enflasyon oranın üzerine banka tarafından sadece 0,19 marj konulacak ve net faiz oranı bu şekilde kredilere yansıtılacak.

150 BİN TL CEBİNİZDE KALSIN

Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre enflasyonda 2020 hedefleri tutturulursa 250 bin TL'lik 10 yıllık konut kredisinde aylık taksit oranı bin 600 TL azalacak, yaklaşık 150 bin TL'lik faiz ödemesi ise cepte kalmış olacak.

ŞARTSIZ ÇIKMA İMKANI

Söz konusu paket üzerinden kredi kullanmış vatandaşlar istemeleri halinde enflasyon bazlı krediden hic bir şart olmadan çıkarak sabit oranlı konut kredisine de geçiş yapabilecek.Bu ürünle satın alınacak konutun yüzde 80'ine kadar kredi, 120 aya kadar da (10 yıl) vade belirlenebilecek.

10 soruda Enflasyona Endeksli Konut Kredisi!

İstanbul seçimleri sonrası konut kredi faizlerinde son durum!