03 / 07 / 2022

Ev fiyatları 2022'de yüzde 50 artacak!

Ev fiyatları 2022'de yüzde 50 artacak!

Ev fiyatlarının tırmanışına devam edeceğine vurgu yapan sektör temsilcileri, “Ev almayı planlayanlar artışlardan etkilenmemek için ellerini çabuk tutmalı. Bu rakamlarla konut bulmak zorlaşacak” diye konuştu.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Kasım 2020'de İzmir'de 6 bin 574 olan konut satışı, 2021'nin aynı ayında yüzde 69,1 oranında arttı ve 11 bin 116 oldu. Yeni Asır'dan Tolga Tekin'in haberine göre; yükselen konut talebi ve girdi maliyetleri sebebiyle yeni konut üretiminde meydana gelen daralma, ev fiyatlarını da son dönemde yüzde 40'a ulaşan oranda yükseltti. Ev fiyatlarının giderek tırmanacağına dikkat çeken inşaat sektörü temsilcileri, gayrimenkulün her zaman olduğu gibi güvenli bir liman olarak görüldüğüne vurgu yaptı. 

Ev fiyatları 2022 de yüzde 50 artacak!

İnşaat sektörü temsilcileri, yatırım yapmak isteyen kişilerin fiyat yükselişlerinden daha da etkilenmemeleri için acele etmeleri gerektiğininde altını çizdi. İşte sektör temsilcilerinin o açıklamaları...

GAYRİMENKUL GÜVENLİ LİMAN

Ev fiyatları 2022 de yüzde 50 artacak!

FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay: Artan dolar ve altın ile birlikte insanlar birikimlerini değerlendirmek için güvenli liman olarak gayrimenkule yöneldi. Şu anda satışlar çok arttı. Buna paralel olarak konut fiyatlarında da yüzde 40'a varan bir artış söz konusu. Bunda inşaat sektöründe yaşanan üretim düşüşünün de etkisi büyük oldu. Konut fiyatlarının daha da artacağını düşünürsek insanlar bir an önce yatırım yapmak istiyor. Yurtdışından gelenler ise daha ucuza ev almayı beklerken istedikleri rakamları da bulamıyor.

KÖPRÜDEN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ ARTIK

Ev fiyatları 2022 de yüzde 50 artacak!

Coordinat Yapı Kurucu Ortağı Caner Tan: Kasım ayında İzmirde rekor bir konut satışı gerçekleşti. Bu trend devam ediyor. Uzun vadeli kredi çekerek Türk lirasıyla borçlanmayı tercih edenler de var. 2022 yılının ilk çeyreğine kadar bu satış hareketi devam edecek. İnşaat malzemelerinde yüzde 60, konut fiyatlarında ise en az yüzde 30'luk bir artış daha yaşanacağını düşünüyorum. Konuta yatırım yapmak isteyenler acele etmeli. Yatırımcılar için köprüden önceki son çıkış artık. Aralık -Ocak ayları yatırım için uygun zamanlar.

TALEP ARTIŞI DEVAM EDECEK

Ev fiyatları 2022 de yüzde 50 artacak!

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer: 2022 yılında da konut ihtiyacı artarak devam edecek.  İzmir  nitelikli göç almayı sürdürecek. Yatırımcılar da güvenilirlik açısından İzmir'de nitelikli ve kurumsal markalı projeleri özellikle tercih ediyor. Şu anda konuta yoğun talep var. Yaşanan salgın ve depremin ardından müstakil konutlara olan talep çok arttı. Yapımına başlayacağımız Urla Bademler köyünün karşısında yer alan Tan Urla projesiyle modern yaşam ve doğayla bütünleşmek isteyenlerin taleplerine cevap vereceğiz.

FİYATLAR DAHA DA YÜKSELECEK

Ev fiyatları 2022 de yüzde 50 artacak!

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı: Şu anda artan demir çimento gibi girdi maliyetleri, konut fiyatlarına hala tam olarak yansıtılmadı. Bu ev fiyatlarının 2022 yılında yüzde 50 oranında artacağı anlamına geliyor. Öte yandan yeni konut üretimi de azaldı. Kiralık konut bulunmuyor. Bu nedenle ev almak isteyenler acele etsin. Bu fiyatlara bir daha konut bulmak zor olacak. Evini satmak isteyenler ise fiyatların olgunlaşmasını beklesinler. Fırsat alımları için yatırımcıların piyasayı takip etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

MALİYETLER ÜRETİMİ ETKİLİYOR

Ev fiyatları 2022 de yüzde 50 artacak!

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı ve İZTO Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kahraman: İnşaat malzemelerdeki aşırı zamlar sektörü durma noktasına getirdi. Konut üretiminde ciddi daralma söz konusu olacak. İkinci el konutlarda fiyat artışları devam edecek. Bir yandan faiz indirimi yapılarak vatandaşın konut sahibi olması amaçlanırken diğer taraftan aşırı fiyat artışları nedeniyle, proje üretilemiyor. En önemlisi vatandaşlarımız riskli yapılarını dönüştüremiyor. Sektör fahiş fiyatlar nedeniyle durma noktasına geldi. Yetkililerden çözüm üretmesini bekliyoruz. Fırsatçıya karşı önlem alınmalı.

Konut fiyatlarına döviz kuru ayarı!

İnşaat maliyetleri gayrimenkul fiyatlarını yükseltti!

Ev alım satımlarında fiyat krizi!