Ev fiyatlarına yeni zam sinyali!

Ev fiyatlarına yeni zam sinyali!


İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), 2022'de en önemli sorunun ev fiyatları olacağının altını çizerek, sorunun çözümü için ‘ticari çıkardan arındırılmış kentsel dönüşüm’e işaret etti.


İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), 2022'de en önemli sorunun ev fiyatları olacağının altını çizerek, sorunun çözümü için ‘ticari çıkardan arındırılmış kentsel dönüşüm’e işaret etti.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; İNDER’den yapılan yazılı açıklamada, “2021’de dizginlemeye çalıştığımız konut fiyatları, artan ham madde maliyetleri nedeniyle kontrolden çıkmaya başladı. Bundan ilk zarar gören de doğal olarak konut alıcıları oldu. Konut üretim ve finansal maliyetlerin artık konut üreticileri tarafından taşınamayacak derece artması, artan maliyet yükünün bir kısmının konut fiyatlarına yansıması kaçınılmaz oldu” ifadelerine yer verildi. 

Gelecek aylarda da konut zamlarının devam edeceğine vurgu yapılan açıklamada, “2022'i kurtarmak için tek çözümümüz ticari çıkardan arındırılmış kentsel dönüşüm olmalı” denildi. 

Ev fiyatlarına yeni zam sinyali!

‘MALİYETLER GERÇEKTE YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE ARTTI’

Açıklamada, inşaat maliyetlerinin son bir senede resmi verilere göre yüzde 42,4 yükseldiğine fakat gerçekte ise yüzde 100’ün üzerinde olduğunun altını çizdi. 

“Konut üreticileri, yüzde 100 civarında gerçekleşen maliyet artışının büyük kısmını absorbe ederek enflasyonu daha fazla körüklememesini ve konut fiyatlarının erişilebilir kalmasına gayret etti” ifadelerine yer verildi.

“Bu çaba, devam eden projelerde olumlu sonuç buldu ve maliyetlerden kaynaklanan fiyat artışının yarısı nihai tüketiciye yansıdı” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, şunlar aktarıldı:

“Ancak bundan sonra başlayacak yeni projelerde böyle bir şans olmayabilir. Başta demir ve çimento olmak üzere inşaatın temel ham maddelerinde gerçekleşen artışların tamamı konut fiyatlarına yansıyabilir.”

Ev fiyatlarına yeni zam sinyali!

‘KONUT EDİNME ŞANSINI KAYBEDENLER…’

“Konut edinme şansını kaybedenlerin kiralama yöntemiyle barınma ihtiyacını karşılama zorunluluğu, konut kiralarındaki arz talep dengesini arz lehine çevirdi” şeklinde değerlendirmede bulunulan açıklamada, “Gizli enflasyonu gerekçe gösteren konut sahiplerinin ve fırsatçı emlakçıların da spekülatif kira artış tavrı göstermesi, konut kiralarının bir anda fırlamasına yol açtı. 2022'de bizi çok zor bir süreç bekliyor. İnşaat sektörünün 2022 yılı ajandasının ana başlığını, konut fiyatları oluşturacak” diye konuşuldu. 

Ev fiyatlarına yeni zam sinyali!

‘YENİ PROJELER ACİLEN DEVREYE GİRMELİ’

Açıklamada, konut talebinin karşılanmasının tek yolunun fiyatların erişilebilir seviyede olacak şekilde arzın genişletilmesi, yani yeni projelerin acilen hayata geçirilmesi olduğunun altı çizildi. 

Atılması gereken en önemli adımın, inşaatın ana girdisi olan arsanın uygun maliyetle temini olduğuna, aynı şekilde inşaat yapımında kullanılan malzemelerdeki fiyat istikrarının gerçekleştirilmesi ve genel inşaat maliyetinin optimum seviyede sabitlenmesi gerektiğine dikkat çekildi. 

“Öncelikle uygun maliyetli arsa sorunun çözülmesi gerekir. Bunun en iyi yöntemi kentsel dönüşümdür” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “Başta İstanbul ve  İzmir  olmak üzere riskli binaların bulunduğu bölgelerde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca standartlaştırılmış kat karşılığı arsa sözleşmeleriyle gerçekleştirilecek projeler önemli bir adım olabilir. Böylece hem deprem riski minimize edilmiş olur hem de konut arzı arttırılır” denildi. 

Ev fiyatlarına yeni zam sinyali!

‘İDEAL FAİZ ORANLARI YÜZDE 0,50 VE AŞAĞISI’

“Giderek artan konut kredi faizlerinin orta gelir grubunun 5 veya 10 yıl gibi uzun sürelerde katlanabileceği faiz yükünü taşınamaz hale getiriyor” bilgisi verilen açıklamanın devamı şu şekilde: 

“Merkez Bankası’nın yeni faiz politikası, konut kredi faizlerinin yüzde 0,65-0,70 seviyelerinde olmayacağını işaret ediyor. Sektör için ideal faiz oranları ise yüzde 0,50 ve daha aşağı seviyesidir.

Bankaların mevcut tüketici kredisi sınıfında yer alan konut kredileriyle konut sahibi olmak giderek zorlaşıyor.

Geçtiğimiz yıl kamu bankalarının yaptığı yüzde 0,64-0,69 bandındaki faiz seviyeleri yeniden uygulanmadığı sürece kira öder gibi ev kredisi ödenmesi çok zor.

Bunun olması için daha doğrusu sürekli olması için tek yol var. Faiz maliyetlerini minimuma (aylık bazda yüzde 0,5'in altına) çekecek olan ikincil piyasaların devreye girmesidir. Yani gerçek anlamda mortgage kredileri için yasal adımların atılması ve uygulanması şarttır.”

Gayrimenkul sektörü 2022'de yeni rekorlara imza atacak!

Konut fiyatları 2022'de ne olacak?

Konut fiyatları 2022'de de gündemden düşmeyecek!