Ev hayali kuran her ay 160 TL fazla ödeyecek!

Ev hayali kuran her ay 160 TL fazla ödeyecek! Ev hayali kuran her ay 160 TL fazla ödeyecek!

Faiz artırımı konut kredisi faizlerini de patlattı. Aralık ayına göre artık 100 bin liralık kredinin toplam geri ödemesi 18 bin lira, aylık taksiti 160 lira fazla...


Faiz artırımı konut kredisi faizlerini de patlattı. Aralık ayına göre artık 100 bin liralık kredinin toplam geri ödemesi 18 bin lira, aylık taksiti 160 lira fazla. 


MERKEZ Bankası'nın faiz artırımı sonrası kredi taksitlerine de ek yük bindi. Konut kredilerinde aralık ayına göre 100 bin liralık kredinin toplam geri ödemesi 18 bin lira, aylık taksiti ise 160 lira arttı. Aralık ayından ocak ayına geçişte zaten ortalama 12 baz puan yükselmiş olan konut kredisi faiz oranları geçen hafta sadece bir hafta içinde 10 baz puan daha yükseldi. Bu yükseliş 100 bin lira kredi için 10 yıl vadede ikinci bir 9 bin lira artış anlamına geldi. Yani Aralık ayına göre 100 bin lira kredinin toplam maliyeti 18 bin liraya aylık taksiti ise 160 lira yükselmiş oldu.   


DÜŞÜK GELİRLİ ARTIK ÇOK DAHA ZOR 

Kur etkisi ve faiz artırımıyla birlikte bankalar oranlarını bir kez daha yukarı çekti. Bazı bankalar tek bir hafta içerisinde iki üç kere güncelleme yaparken faiz oranları sadece bir haftada ortalama 10 baz puan birden yukarı çıktı. Yüzde 1,05 faiz oranı ise 100 bin lira kredide 1.470 lira aylık taksit ve 178 bin lira toplam maliyet anlamına geliyor. 


'ARTIŞ SÜRER Mİ' ENDİŞESİ VAR

SON bir hafta içinde Konutkredisi.com.tr'ye en çok danışılan tüketici sorularından birisinin "faizlerdeki artışın devam edip etmeyeceği" yönünde olduğunu belirten uzmanlar, "Bankalar ilk tepki olarak kendilerini koruyacak şekilde yüksek faizlerde pozisyon aldıkları için önümüzdeki hafta aynı boyutta yükselişler beklenmemeli. Yine de kurdaki hareket ve Merkez Bankası aksiyonları belirleyici olacak" dedi.Akşam

pus