25 / 06 / 2022

Ev sahiplerinden kiracıyı evden çıkartmak için yeni taktik! Uzmanlar uyardı: İspatlaması gerekiyor

Ev sahiplerinden kiracıyı evden çıkartmak için yeni taktik! Uzmanlar uyardı: İspatlaması gerekiyor

Türkiye'de yeni konut arzındaki düşüşe rağmen konuta olan talebin artması ev sahiplerinin mevcut kiracıyı evden çıkarmak için ilginç taktiklere başvurmasına neden oluyor. Uzmanlar ise kiracıları uyarıyor: Ev sahibi sizi evden çıkarmak isterse ispatlaması gerekiyorTürkiye'de özellikle büyükşehir ve sahil kentlerinde ev kiraları son iki ayda 4-5 kat arttı.  Şubat ayına kadar ortalama ev kiraları 2 bin 500, 3 bin TL civarında seyrederken son iki ayda rakam 5 ile 7 bin liralara kadar çıktı. Bazı ev sahipleri artan kiralar karşısında ise daha önce kontrat yapılan kiralık evinde oturan kiracısını evden çıkarmak için türlü bahaneler uyduruyor. Piyasada dolaşan son iddiaya göre, mal sahibi kendince düşük bedele oturduğunu düşündüğü kiracısını evden çıkarmak için "tadilat" yalanına başvurmaya başladı.

Uzmanlar ise böylesi bir durumla karşılaşan kiracıları uyarıyor: Ev sahibi tadilat yapacağım diyerek sizi evden çıkarmaya çalışıyorsa dikkat edin söz konusu tadilatın belediyeden onaylı projesini isteyin.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Mayıs ayı kira artış oranı belli oldu. TÜFE’nin on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Mayıs ayı için yüzde 34,46 oldu.

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.