Evergrande krizi diğer gayrimenkul şirketlerini de etkiliyor!

Evergrande krizi diğer gayrimenkul şirketlerini de etkiliyor!Toplam 300 milyar doları aşkın borcu olan ve likidite sıkıntısıyla karşılaşan Çinli gayrimenkul devi Evergrande Group, diğer gayrimenkul şirketlerine de kaybettirdi


Ağır borç yükü altında olan Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande Group’un üç hafta içinde dolar cinsi üçüncü tahvil kupon ödemesini de zamanında yapamamasından sonra Çinli gayrimenkul şirketlerinin hisseleri ve tahvilleri, temerrüt uyarılarıyla kayıplarını artırdı.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; bazı tahvil sahipleri, geçtiğimiz ay dolar cinsi iki tahvilinin kupon ödemesini kaçıran Evergrande’nin Nisan 2022, Nisan 2023 ve Nisan 2024 tahvillerinin toplam 148 milyon dolarlık kupon ödemeleri için son ödeme vakti olan dün sabah kendilerine kupon ödemesi gerçekleştirilmediğini duyurdu.

Toplam 300 milyar doları aşkın borcu olan ve likidite sıkıntısıyla karşılaşan şirket kupon ödemelerini, geciktikten sonra ilave 30 gün içinde ödeyemezse bu tahvilleri temerrüte düşecek.

Evergrande krizi diğer gayrimenkul şirketlerini de etkiliyor!

30 EKİM’DE 14.25 MİLYON DOLAR ÖDEMESİ GEREKECEK

ICE BofA Asian Dollar High Yield Corporate China Issuers endeksindeki opsiyondan arındırılmış getiri farkları, mali sıkıntılar içinde bulunan Evergrande’nin temerrüt riskinin küresel olarak yayılması endişeleriyle dün gece 2,337 baz puan ile bütün zamanların zirvesine ulaştı.

Evergrande’nin orta büyüklükteki rakibi Fantasia tahvil kupon ödemesini de zamanında yapamazken, diğer rakip şirketler Modern Land ve Sinic Holdings ise kupon ödemelerinin son tarihini ertelemeye çalıştığı için ana kredi derecelendirme kuruluşları tarafından muhtemelen temerrüt kategorisine girecek.

Capital Economics analistleri, “Bu hikâyeler, Evergrande’nin türünün tek örneği olduğuyla ilgili görüşü sorgulatıyor” ifadelerini kullandı.

Evergrande krizi diğer gayrimenkul şirketlerini de etkiliyor!

Gayrimenkul geliştiricileri Shanghai Shimao Co Ltd ve Country Garden Properties Group’un Shanghai Stock Exchange’teki tahvilleri bu sabah yüzde 1 ila yüzde 4.2 düşüşle en çok değer kaybeden tahviller arasında oldu.

Çin lokomotif hisselerinin yüzde 0.31 yükselmesine karşın, Çin borsasındaki gayrimenkul şirketlerinin hisselerini ortaya çıkaran alt endeks yüzde 1.58 düşüş gösterdi. 

Evergrande’nin ana iştiraki Hengda Real Estate Group Co’nun 19 Ekim’de 121.8 milyon yuanlık yurt içi tahvil kupon ödemesini yapması gerekli. Evergrande’nin ise 30 Ekim tarihinde 14.25 milyon dolarlık bir tahvil kupon ödemesini yapması gerekli. 

Refinitiv verilerine göre, Çinli gayrimenkul şirketleri tarafından ihraç edilen toplam 101.2 milyar dolarlık tahvilin vadesi gelecek sene sona erecek. 

Evergrande krizi Çin emlak sektörünü yavaşlattı!