Evergrande'nin riski kontrol edilebilir mi?

Evergrande'nin riski kontrol edilebilir mi?Çin Merkez Bankası, borçlarını ödeyemeyen Evergrande'nin ekonomide yarattığı riskin kontrol altına alınabileceğini açıkladı.


Çin Merkez Bankası Mali Piyasalar Dairesi Başkanı Zou Lan Evergrande'nın yarattığı riske yönelik açıklamada bulundu. Gazetevatan'da yer alan habere göre; Lan, yaptığı açıklamada, "Evergrande Grubu'nun borç yükümlülükleri içinde finansal yükümlülüklerin oranı üçte birden az. Borç verenler ise göreli olarak dağınık halde. Tek tek finans kurumlarının maruz kaldığı riskler çok düşük." dedi.

Grubun borçları sebebiyle ülke genelinde bir kredi sıkışması yaratmasını beklemediklerinin altını çizen Zou, "Genel olarak krizin finans endüstrisine yayılma riski kontrol edilebilir düzeyde." ifadesine yer verdi. Zou, Evergrande'nin son senelerde kötü yönetildiğini, değişen piyasa koşullarına uygun ihtiyatlı davranış tarzını benimsemek yerine faaliyetlerini hesapsızca çeşitlendirdiği ve genişlettiğini vurguladı.Ülkedeki gayrimenkul firmalarının çoğunun sağlıklı mali göstergelere sahip olduğu ve faaliyetlerini istikrar içinde devam ettiğine dikkati çeken Zou, "Gayrimenkul endüstrisi genel olarak sağlıklı durumda." değerlendirmesini yaptı.

Evergrande 

Zou, yetkili kurumların ve yerel yönetimlerin Evergrande'ye varlıklarını elen çıkarmaya ve inşaat projelerini devam ettirerek müşterilerinin çıkarlarını korumaya teşvik ettiğini, projelerin devam etmesin için gerekli mali desteğin de sağlanacağını belirtti. Çin’in en büyük firmalarından ve inşaat ile gayrimenkul alanında dünyanın en büyük yatırımcılarından olan Evergrande şirketler grubu, geçen ay vadesi gelen yurt dışı borç tahvillerinin faizini ödemede iki kez başarısız olmuştu. Grup, yurt dışındaki yatırımcılara 23 Eylül’de vadesi gelen borç tahvilleri için 35,9 milyon dolar faiz ödeyebilirken 83,5 milyon dolarlık faiz ödemesini gerçekleştirememişti. Ek olarak 29 Eylül’de vadesi gelen dolara endeksli tahviller için yapması gereken 47,5 milyon dolarlık faiz ödemesini de yapamamıştı. 

Çin’in GSYH’sının yüzde 2’si kadar borcu var

Toplam varlıkları 2,38 trilyon yuan (yaklaşık 370 milyar dolar) olan grubun, Çin’in Gayrisafi Yurtiçi Hasılasının (GSYH) yaklaşık yüzde 2’sine gelen 1,97 trilyon yuanlık (yaklaşık 305 milyar dolar) borç sorumluluğu bulunuyor. Bu büyüklükteki bir şirketin cüzi boyuttaki dış faiz ödemelerinde dahi sıkıntı yaşaması daha geniş ölçekli bir borç krizinin kapıda olduğunun işareti olarak yorumlanıyor. Çin'de 171 banka ve 121 finans kurumuna borcu olan grubun ödeme sıkıntısına düşmesinin ülke genelinde kredi sıkışmasına yol açabileceğinden endişe ediliyor. 

Hükümet, kamuya ait ve kamu destekli inşaat şirketlerini Evergrande'nin borç sorumluluklarına karşılık bazı varlıklarını satın almaya teşvik ederek iç borç risklerini düşürmeye çalışıyor. 

Evergrande

Evergrande, 29 Eylül’de yaptığı açıklamada, Liaoning eyaletinde ortağı olduğu Şıncing Bankası'ndaki hisselerini yaklaşık 10 milyar yuana (1,5 milyar dolar) kamuya ait bir varlık yönetim şirketine sattığını açıklamıştı. Aynı zamanda şirketin en büyük kreditörlerinden olan banka, tüm gelirin şirketin kredi borçlarının kapatılması için kullanılacağını açıkladı.

4 Ekim'de Guandong merkezli Hopson İnşaat Holding'in, Evergrande grubuna ait ve Hong Kong Borsasında kote Evergrande Emlak Hizmetleri şirketinin hisselerinin yüzde 51’ini 40 milyar Hong Kong dolarına (yaklaşık 5,1 milyar ABD doları) satın almak için görüşmelere devam ettiğini açıklanmıştı. 

Evergrande krizi diğer gayrimenkul şirketlerini de etkiliyor!