Evin değerinin artması ipotek bedelini artırmaz!

Evin değerinin artması ipotek bedelini artırmaz!

Posta gazetesi yazarı Tamer Heper, "Evimi sattım yarısını peşin aldım ikinci yarısı için ipotek yaptım ama ikinci yarıyı alamadım. Ancak ben beklerken evin değeri arttı. Belki de ev el değiştirdi. Şimdi paramı nasıl alacağım" diye soran okurunu cevaplıyorİşte o yazı;

İpotek bir teminattır

Evimi sattım yarısını peşin aldım ikinci yarısı için ipotek yaptım ama ikinci yarıyı alamadım. Ancak ben beklerken evin değeri arttı. Belki de ev el değiştirdi. Şimdi paramı nasıl alacağım T.U.

"Biliyorsunuz ipotek denilen şey gayrimenkul teminatıdır. Gayrimenkul size teminat gösterilerek borçlanılmış. Yani borç ödenmeyince teminat gösterilen bu gayrimenkul satılarak alacağınız tahsil olunacak. Taksit ödenmeyince yapılacak şey ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile icra takibi yapmaktır. Alacağınızı böylece tahsil imkanı bulacaksınız. Yani paranız icra dosyasına ödenmezse evi saüşa çıkaracaksınız ve satış bedelinden paranızı alacaksınız. Ancak bu icra konulan sade vatandaş tarafından kolay yapılabilecek işlerden değildir. Konu önemli, bedel yüksek olunca herhangi bir hataya meydan vermemek için bir meslektaşımın yardımını alsanız iyi olur. Evin değerinin artması ipotek bedelini artırmaz, şayet hukuki yönden farklı bir alacak imkanı doğarsa bu aynca talep olunur. Bunun şekline de meslektaşım karar verir. Tavsiyem ihmal etmeyin zira takip süreci de zaman alacaktır, ne kadar erken başlarsanız o kadar kârlı çıkarsınız.

Gayrimenkul el değiştirmiş olsa bile teminatınız bu gayrimenkul üzerinde devam ediyordur. Yani gayrimenkul el değiştirmekle borç veya gayrimenkul üzerindeki ipotek son bulmaz. Dolayısı ile halen alacaklısınız. Gayrımenkulü bu hali ile alan herkes bu ipoteği de üstlenmiştir zira tapu kaydında ipotek görülmektedir, bu yönden rahat olun."

Tamer Heper / POSTA