06 / 07 / 2022

Evini kiraya verecekler dikkat!

Evini kiraya verecekler dikkat!

LYS'nin açıklanmasıyla öğrencilerin kiralık ev bulma yarışı konut sektörünü hareketlendirdi. Evini kiraya verecek ev sahiplerinin ise dikkat etmesi gereken hususlar var.Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) açıklanmasının ardından üniversite kazanan öğrencileri ev bulma telaşı sardı. 


100 BİN ÖĞRENCİ EVDE KALACAK

Özellikle büyükşehirlerde yurt bulamayan öğrenciler kiralık ev tutmaya şimdiden başladı. Öğrencilerin bu telaşıyla beraber ise emlak sektöründe yeni bir hareketlilik de başladı. İstanbul'da özellikle üniversitelere yakın lokasyonlarda kiralık daire sayıları azalmaya başladı bile. İstanbul'da bu yıl ortalama 100 bin öğrencinin ev kiralaması bekleniyor.


EVİNİ KİRAYA VERECEKLER DİKKAT! 

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan "Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği" kapsamında, öğrencilere hizmet veren konaklama alanlarının ruhsat ve izinlerinde yeni dönem başlıyor. 

 

Yeni yönetmeliğe göre, öğrencilere konaklama adına hizmet verecek işletmelerin yanı sıra ev sahipleri de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden ruhsat almak zorunda.

 

APARTMAN DAİRELERİ İÇİN DE ŞART GETİRİLDİ 

Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelikle ortaokul, imam-hatip ortaokulu ve orta öğretim kurumları ile yüksek öğrenime devam eden öğrencilere barınma hizmeti sunmak amacıyla açılan ve işletilen yurt, pansiyon, apart, stüdyo dairelerin yanı sıra apartman daireleri, ruhsatsız ve izinsiz kiralanamayacak.


Vatan