Eyüpsultan 67 projeyle tarihi kimliğine kavuşuyor!

Eyüpsultan 67 projeyle tarihi kimliğine kavuşuyor!

İstanbul'un fethinden sonra sur dışında kurulan ilk yerleşim yeri olma özelliği taşıyan Eyüpsultan, 98 hektarlık alanda hayata geçirilen 67 projeyle ihya ediliyor.Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Eyüpsultan, tarihi eserlerin restorasyonundan yolların yayalaştırılmasına, yeni otoparklardan gezi rotalarına, metro ve raylı sistem hatlarına kadar 98 hektarlık alanda hayata geçirilen 67 proje ile tarihi kimliğine kavuşuyor.


Eyüpsultan Belediyesi Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM), İstanbul'un fethinden sonra sur dışında kurulan ilk yerleşim merkezi olan Eyüpsultan'ı, tarihi görüntüsüne kavuşturmak için harekete geçti.


ESTAM'ın hazırladığı 67 projeyle Haliç'in kıyısında bulunan 98 hektarlık bölgede başta Eyüp Sultan Türbesi ve çevresi olma üzere, medrese, aşhane, kütüphane, imaret, hamam, mezarlıklar, hazireler ve diğer tüm yapılar asıllarına uygun şekilde restore ediliyor.

 

Eyüpsultan 67 projeyle tarihi kimliğine kavuşuyor!


Bölgedeki sokaklar ve caddeler, altyapı çalışmalarının ardından ilçenin tarihine uygun şekilde şehir mobilyalarıyla donatılarak aydınlatılıyor. Ulaşım projesiyle genişletilecek bölgenin yollarında ve ara sokaklarında kurulacak yönlendirme tabelaları, görevlendirilecek rehberlerle ilçeye gelen turistler tarihi Eyüpsultan'ı gezmenin keyfine varıyor.

Kentsel mimari ve güzelleştirme projesi

ESTAM İletişim Birim Yöneticisi Bilal Gürsoy, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında 7 bölgeye ayırdıkları Eyüpsultan'ı ihya çalışmasının 3 yıldır sürdüğünü söyledi.

Eyüpsultan ve çevresinin ihya edilmesi, kaotik görünümünden kurtarılıp insanların huzurlu ve rahat bir şekilde tarihi mekanları gezmelerinin sağlanması için taşıyan projenin mimar ve mühendislerin katkılarıyla hazırlandığını söyleyen Gürsoy, çalışmayı "kentsel mimari ve güzelleştirme projesi" olarak tanımladı.

Projelerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile yürütüleceğini dile getiren Gürsoy, proje kapsamında Eyüpsultan Meydanı'ndaki mermerler kaldırılarak tarihi dokusuna uygun şekilde yeniden yapılacağını belirtti. Meydanı daha şık, sade, estetik ve güzel bir tasarımla yeniden halkın hizmetine sunacaklarını söyleyen Gürsoy, "Restorasyon projemiz bittikten sonra ziyaretçilerimiz ve turistlerimiz gerçekten tarihi bir mekana gelmiş olduklarını görecekler ve bunu hissedecekler." dedi.

 

Eyüpsultan 67 projeyle tarihi kimliğine kavuşuyor!

 


Eyüpsultan'a özgü hediyelik eşyalar alınabilecek


Gürsoy, proje bittiğinde ziyaretçilerin Eyüp Sultan Camisi ve türbesini çok rahat şekilde gezebileceğini, ticaretin de canlanacağını dile getirerek, "İlçeye gelecek turistler için 9 özel rota belirledik. Turistik hizmet için kokartlı rehberler istihdam edildi. Bu rehberlerimiz İngilizce ve Arapça olarak turlarımızda gelen ziyaretçilerimizi gezdirecek." diye konuştu.


Proje tamamlandığında vatandaşların sahille buluşacağını da belirten Gürsoy, yolların genişletileceğini, metro ve raylı sistem projeleri sayesinde Eyüp Meydanı'na ulaşımın kolaylaşacağını anlattı.

Ziyaretçilerin Eyüp'e özgü hediyelik eşya bulma sıkıntısını çözme noktasında da çalıştıklarını söyleyen Gürsoy, bu kapsamda yaptırdıkları anket doğrultusunda Eyüp'e özel hediyelik eşyalar üretildiğini, proje sonunda bunların satılacağı mekanlar açılacağını belirtti.

 

Bilal Gürsoy, restorasyonu gerçekleştirilen tarihi mekanların işlevlendirme projeleri de bulunduğunu aktararak, şu açıklamayı yaptı:

"Eyüp Sultan Camisi ve çevresi, Kaptan Paşa Camisi, Zal Mahmud Paşa Camisi ve türbesi, Eyüpsultan Hamamı önemli restorasyon işlerimizin başında geliyor. Bununla beraber yaklaşık 50'ye yakın tarihi eseri de restore edip işlevlendiriyoruz. Burada sadece restore ederek bırakmıyoruz. Aynı zamanda bunları halkın kullanımına da açıyoruz. Mesela Eyüp Sultan hamamını işlevlendiriyoruz. Restore ettikten sonra burayı oturma alanı, ziyaretçi merkezi, hediyelik eşyaların satıldığı halkın da kullanabileceği bir mekan haline getireceğiz."