Faiz oranları düştü! Şimdi ev almanın tam zamanı!

Faiz oranları düştü! Şimdi ev almanın tam zamanı! Faiz oranları düştü! Şimdi ev almanın tam zamanı!

Konut kredisi faiz oranlarında kamu bankaları indirime gitti. Peki konut kredisi faiz oranlarındaki bu indirim satışları nasıl etkileyecek? Şimdi ev almak doğru mu? İşte detaylar...Bugün itibari ile orta gelir grubuna yönelik İstanbul,  Ankara  ve İzmir’de 750 bin TL, diğer şehirlerde ise 500 Bin TL'ye kadar yüzde 10 peşinat ile 12 ay ödemesiz ve 15 yıl vade imkanı ile kamu bankalarından konut kredisi alınabilecek.

1. el konutlar için yüzde 0.64, 2. el konutlar için ise yüzde 0.74 oranlı konut kredisi faiz oranları ile gayrimenkul sektörüne normalleşme sürecinde dev katkı yapılacak.

Konut kredilerine yönelik bu tarihi kampanyaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Bu kampanya oranları, bu kredi vadeleri ve ödemesiz dönem avantajı ile tarihi bir fırsat ev sahibi olacakları bekliyor. Fiyatların en düşük, finansmanın ise en kolay olduğu bu dönemde gayrimenkule yatırım yapan kazanacak. Haziran ayı konut satışlarında rekorlara tanıklık edecektir. Covit-19 sonrası en hızlı normalleşen sektör gayrimenkul olacak” diye konuştu.

Stoklar Bitmeden Acele Edin

Gayrimenkul sektöründe inşaat sektörünün uzun süredir durgun olduğuna dikkat çeken Özelmacıklı, “Geçen yıla göre yüzde 23,8 azalan yapı ruhsatı sayısı ve yüzde 32,2 azalan iskan sayımız var. İkinci eldeki satışlarda artan yükseliş, gayrimenkulde talebin varlığını ve fiyatların yükseleceğini gösteriyor. Azalan stoklar sonrasında yeni yapılacak inşaatların maliyeti şimdiki gibi olmayacak ve artışlar devam edecek. Özellikle altın ve döviz yatırımı ile finansal getiri sağlayanlar, gayrimenkule dönerek ayrı bir fırsat yakalayabilirler. Bu dönemde hızlı hareket eden kazanacak” değerlendirmelerinde bulundu. 

Konut Kredimizi Ödüyoruz

Geçen seneye göre konut kredi stokunun yüzde 14.9 artışla 211 milyar TL seviyesinde seyrettiğini dile getiren Özelmacıklı, “Bu yüksek orana rağmen konut kredilerinde takip oranı sadece yüzde 0.55 seviyesinde. Merkez bankası verilerine konut fiyat endeksi ise bir önceki yıla göre nominal olarak yüzde 15,01 oranında arttı. Reidin tarafından açıklanan konut satın alma gücü endeksi de 2020 yılı ilk çeyreğinde 136 ile tarihi bir zirvede. Toplam konut satışları içinde ipotekli konut satışlarının payı ise yüzde 37.9 seviyesinde. 1. Çeyrek sonunda en çok konut kredisi kullanılan iller ise sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir,  Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Mersin, Gaziantep ve Manisa olmuştu” şeklinde konuştu. 

2. Elde 100 Bin TL için Aylık 1.007-TL

Bu dönemin özellikle tüketiciler için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çeken Özelmacıklı, “Örneğin 180 ay vadede eşit taksitli olarak yüzde 0.74 faiz oranı ile 100 bin TL kredi çeken bir müşteri ayda sadece 1.007-TL ödeme yapacak. Eğer 12 ay ödemesiz olarak aynı vade ve faizi tercih ederse ödemesi 1.095-TL olacak. Bu avantajlı imkandan daha geniş kesimlerin faydalanabilmesi için kredi miktarı azami İstanbul, Ankara ve İzmir’de 750 bin TL, diğer şehirlerde ise  500 bin TL ile sınırlı olacak” diye konuştu.

Kamu bankalarından yüzde 0,64 faizli konut kredisi!

Konut kredisinde tüm zamanların en düşük faiz oranı!