Faizsiz konutta banker krizi korkusu!

Faizsiz konutta banker krizi korkusu!

Faizsiz konut kampanyaları “Ucuz konutta TOKİ’ye rakip oldular” dedirtiyor. Fakat ortada proje yok. Taksitlerin ne kadar süreceği ise belli değil. Yeni bir banker krizinden korkuluyor. 


Konut hayali kuranlara faizsiz konut edindirme taahhüdü veren şirketler tarafındna hayata geçirilen kampanyalar “TOKİ'ye rakip oldular' dedirtiyor. Sözcü'de yer alan habere göre; kısa sürede ucuz konut vadeden bu kampanyalar sebebiyle 1980'lerde yaşanan banker krizine benzer bir skandalın ortaya çıkmasından da korkuluyor. Nitekim, şirketlerin birçoğu konut üretmediği gibi kampanyaya katılan vatandaşın sahip olacağı evle ilgili de muğlak ifadeler kullanıyor.

YASA KABUL EDİLDİ

Faizsiz konut ve araç edindirme sistemi uzun yıllar sonra Meclis'te kabul edilen kanun ile yasallaştı. Fakat sistemin sıkı denetlenmediği durumda yeni krizler ortaya çıkarma potansiyeli de bulunuyor. Bu model ile vatandaşı konut ve otomobil sahibi yapacağını belirten firmaların kampanyaları da sisteme kuşku duyulmasına neden oluyor. 

Faizsiz konutta banker krizi korkusu!

Son olarak Katılevim'in ayda 1.500 TL'lik taksit ile 10 ayda ev sahibi yapmayı taahhüt eden ilanları tartışmaları büyüttü. Düşük fiyatları ile adeta TOKİ'ye rakip olan bu firmaların konutları nasıl teslim edeceği merak konusu oldu. İYİ Parti  İzmir  Milletvekili Dr. Aytun Çıray, faizsiz ev sistemi ile ayda 1.500 TL taksit ödeyerek 10 ayda vatandaşa konutları teslim edeceğini ileri süren firmanın ilanına tepki gösterdi.

BANKER KRİZİ BENZETMESİ

Tasarrufa dayalı finans modeli ile ev ve otomobil edindiren şirketlere karşı uyarılar yapan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak da “Bu saadet zinciri modelidir. Zincir bir yerden koparsa sistemin tıkanması kaçınılmaz bir noktaya gelir ki asıl felaket o zaman olur” diye konuştu.

Bu modelde şirketler kaynak problemi yaşadığında yine vatandaşın mağdur olacağını dile getiren Budak, “Hassasiyetle izlenmezse 1980'li yılların başlarındakine benzer bir banker krizi mağduriyeti yaşamak kaçınılmazdır” dedi. 

Faizsiz konutta banker krizi korkusu!

PROJEYİ GÖSTERSİNLER

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda “10 ayda 15.000 lira ödeyip ev sahibi olmak ne güzel! Aşağıdaki ilanı verenler evlerin nerede olduğunu ve planlarını TBMM'deki ofisime iletiversinler” dedi. 

Çıray'ın açıklamalarını cevaplayan Fevzi Bora isimli bir kullanıcı, “Sayin vekilim, 15.000 TL ayrıca ayda 3.000 TL civarı bir ödemeyle 60 ay 70 ay ara ödemeler, ortada daire de yok. 15.000 TL komisyon. Saadet zinciri. Her an insanların mağduriyeti kaçınılmaz” paylaşımında bulundu. 

Faizsiz konutta banker krizi korkusu!

Faizsiz ev hayaline yeni önlemler!

Tasarruf finansman şirketleri denetim altına alındı!