19 / 08 / 2022

Fatih Yücelik'ten çimento zammı açıklaması!

Fatih Yücelik'ten çimento zammı açıklaması!

İnşaat sektörü bugün itibaren inşaat maliyetlerini boykot etmek için iş bırakıyor. TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik maliyetlerinin düşürülmesi için çağrıda bulundu. İnşaat sektörü temsilcileri çimento fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle aldığı iş bırakma eylemine bugün başlıyor. Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre; 2 Eylül'de yaptıkları toplantı ile boykot kararı aldıklarını anımsatan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, "Aradan geçen sürede fiyatların gerilemesini bekledik ama 1 lira düşmedi. Bu nedenle Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu İMKON olarak, alt federasyonlarımız ve birliklerimizle birlikte aldığımız çimento zammını boykot kararımızı tüm Türkiye'de 9-24 Eylül tarihleri arasında iş durdurarak uygulayacağız" şeklinde konuştu.

Fatih Yücelik ten çimento zammı açıklaması!

Fiyat düşerse boykot sona erer

Hedeflerin kavga etmek değil, sorununu ortadan kaldırmak olduğunu vurgulayan "Fiyat ne zaman düşerse boykot kararımızdan vazgeçeriz. Ama hiçbir adım atılmazsa yeni kararlar da almamız söz konusu" dedi. Geçen yıl 150 lira civarında olan çimentonun ton fiyatının bugün 400- 450 liraya çıktığını belirten Tellioğlu, "120 bin üyemizle aldığımız bu karar maalesef tüketicileri ve inşaata bağlı 250 alt sektörü olumsuz etkileyecek. Ama amacımız haksız fiyat artışına dur demek" şeklinde konuştu.

Fatih Yücelik ten çimento zammı açıklaması!

Artış fiyata yansıtılmadı 

Diğer yandan TÜRKÇİMENTO 63. Genel Kurulu'nda konuşan TÜRKÇİMENTO  Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, çimento maliyetlerinin yaklaşık yüzde 80'ini döviz bazlı yakıt, elektrik gibi enerji girdilerinden meydana geldiğini dile getirerek "Buna karşın artışları tam olarak fiyatlara yansıtmayarak, ülkemizin kuruluşundan bu yana sürdürdüğümüz milli beraberlik anlayışıyla, ülke ekonomisine sunduğumuz katkıdan taviz vermeden çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi. TÜRKÇİMENTO CEO'su Volkan Bozay ise çimento sektörüne yönelik olarak ihracat kota uygulamasını doğru bulmadıklarını ekledi.

Müteahhitler iş bırakıyor!