Faturada kayıp kaçak oyunu!

Faturada kayıp kaçak oyunu! Faturada kayıp kaçak oyunu!

Elektrikte yüksek fatura krizinin arkasında ‘kayıp-kaçak’ oranlarını artırma oyunu olduğundan şüphe ediliyor. 2014’ün son çeyreğinde sayaç okuma süreleri 2 aya uzarken, EPDK’da, şirketlerin verdiği elektriğin faturasını 2015’e sarkıtıp finans yaratmaya çaElektrikte yüksek fatura krizinin arkasında ‘kayıp-kaçak’ oranlarını artırma oyunu olduğundan şüphe ediliyor. 2014’ün son çeyreğinde sayaç okuma süreleri 2 aya uzarken, EPDK’da, şirketlerin verdiği elektriğin faturasını 2015’e sarkıtıp finans yaratmaya çalıştığı kuşkusu var


Bazı elektrik dağıtım şirketlerinin, yılın son çeyreğinde sayaçları okumaması ya da okumayı geciktirerek yeni yıla sarkıtması üzerine patlak veren ‘şişkin fatura’ krizinin perde arkası ortaya çıkmaya başladı. Bazı dağıtım şirketlerinin, kayıp-kaçak oranlarının artırılması ve tarife üzerinden yeni finansman yaratmak için gerekçe oluşturmaya çalıştıkları yönünde kuşkular ortaya çıktı. Şirketlerin 2014’te sisteme verilen elektriğin geri dönüşünü ifade eden faturalamayı geciktirerek, 2014’e ilişkin kayıp kaçağı yüksek göstermeye, böylece tarife üzerinden ek finansman elde etmeye yöneldikleri şüphesi var. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), dağıtım şirketlerinden sayaç okuma ve faturalandırmada yaşanan sıkıntıya ilişkin bilgi istedi. Şirketlerin, cezai yaptırımla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.


EPDK ŞİRKETLERE YAZI GÖNDERDİ


Bazı dağıtım şirketleri, geçen yıl ekim, kasım ve aralık aylarında elektrik tüketimlerine ilişkin sayaçları düzenli okumamaya başladı. Bazıları, elektrikte ortalama 30-31 günlük okuma sürelerini, abonelere haber vermeden değiştirdi. Okuma süreleri, 2 aya kadar uzatıldı. Yeni yılla birlikte abonelere yüksek tutarlı faturalar gönderilmeye başlandı.


Abonelerden gelen şikâyet üzerine EPDK, dağıtım ve perakende şirketlerine yazı gönderdi. Kurum, sayaçların neden okunmadığı ve okuma sürelerinde yapılan değişiklikle ilgili bilgi istedi. Dağıtım şirketlerinin, yıllık kayıp-kaçak oranlarının artırılması, tarife ve aboneler üzerinden milyonlarca dolarlık yeni finansman olanağı yaratılması anlamına geliyor.


5 IŞGÜNÜ IÇINDE BILGI GELMESI BEKLENIYOR


EPDK, dağıtım şirketlerinden 5 işgünü içinde sayaç okuma ve faturalandırmada yaşanan sıkıntıya ilişkin gelecek bilgiye göre adım atacak. Şirketlerin, yanıta göre denetim kıskacına alınabileceği belirtiliyor.
*EPDK’nın belirlediği bu oranların bazıları, başta Dicle Elektrik olmak üzere daha sonra revize edildi


‘YAZILIMI DEĞİŞTİRDİK’ SAVUNMASI


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, dağıtım şirketleriyle görüşmeler de yaptı. Bir dağıtım şirketi, yılın son çeyreğinde yaşanan ve birkaç ay süren faturalamada ortaya çıkan sorunu, sayaç okuma sistemiyle ilgili yazılım programı değişikliğine bağladı. Şirket, “Yazılımı değiştirdik. Bu nedenle düzenli olarak okuma yapamadık” dedi. Bazı dağıtım şirketleri de okuma süresini uzattıklarını belirtti. Dağıtım şirketlerinin, okuma sürelerini, 30 yerine 50 güne kadar çıkardıkları öğrenildi. Ancak şirketlerin, bu değişiklik öncesinde abonelerini bilgilendirmedikleri kaydedildi.


ÖDEME GÜÇLÜĞÜ YARATMAYACAK FATURALAMA MEVZUATTA ÖNGÖRÜLMÜŞ


EPDK mevzuatı, faturalandırma için 1 aydan 1 yıla kadar süre öngörüyor. Sürenin, abone gruplarına göre değerlendirilmesi ve aboneyi ödeme güçlüğüne düşürmeyecek biçimde faturalama yapılması büyük önem taşıyor. Dağıtım şirketlerinin, süre uzatımı öncesinde de abonelerini bilgilendirmesi gerekiyor.


Dicle’ye yüzde 11’lik artıştan 400 milyon TL


Dicle Elektrik, ‘asayiş’ sorununu gerekçe göstererek, 2014 kayıp-kaçak hedefinin artırılması için EPDK’ya başvurmuştu. Kurum, Dicle’nin 2014 yılı kayıp-kaçak oranlarını yükseltmiş ve 2013 hedefini yüzde 59 yerine yüzde 70’e çıkarmıştı. Şirket yüzde 11’lik artışla 400 milyon liralık ek finansman imkânı yakalamıştı.


Habertürk