16 / 08 / 2022

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın yapılaşmasına itiraz!

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın yapılaşmasına itiraz!

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı yapılaşmaya açıldı. Kadıköy Belediyesi, plana itiraz etti. Projede 'yüzen iskele' kısmına yürütmeyi durdurma kararı verildi.Özelleştirme Yüksek Kurulu, 2011 yılında özelleştirilen Fenerbahçe'deki Kalamış Yat Limanı yeni imar planını onayladı. 


115 bin 469 metrekare alandaki liman için 15 bin metrekare inşaat alanı bulunuyor ama otogarla 35 bin 795 metrekareye çıkması planlanıyordu. 


Danıştay 6. Dairesi tarafından dava oybirliğiyle reddedildi. Danıştay, sadece planların "yüzen iskele alanlarına" ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi.


Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu konu ile ilgili "Burada bir inşaat yapılırsa, yeşil alan kalmayacak. Alanın tümünün yapılaşmaya açılması söz konusu" diye konuştu. 


Nuhoğlu, "Kalamış Yat Limanı'nın ihtiyaçlar çerçevesinde kullanılması gerekiyor. İlave inşaat alanına ihtiyaç yok. Bir metrekare inşaat alanına bile izin vermememiz gerekiyor. Kadıköylülerin buna ihtiyacı yok. Söz konusu alan çok geniş bir kamu alanı. Vatandaşlarımız bu alanda spor yapıyor, bisiklet sürüyor. Vatandaşlarımızın faydalandığı bu alanın özelleştirilmesine karşı çıkıyoruz" dedi.Cumhuriyet