Fethi Açıkel'den fahiş kira ücretlerine tepki!

Fethi Açıkel'den fahiş kira ücretlerine tepki!CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, şu anda Türkiye'nin gündeminde yer alan artan kira ücretleri ve yurt sorununa yönelik açıklamalarda bulundu. 


CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, kira ve yurt sorunlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Sputniknesw'te yer alan habere göre; Açıkel üniversitelerin açılmasına çok az süre kalmasına rağmen bütün şehirlerde öğrencilerin ciddi barınma krizi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Tüm uyarılarına rağmen AK Parti'nin yurt sorununu ortadan kaldırmadığını dile getiren Açıkel, şunları söyledi: 

"Lisans ve ön lisans düzeyinde örgün eğitimde toplam 3 milyon 800 bin öğrenci olmasına rağmen KYK yurtlarının kapasitesi 700 bin kişi civarında. Yani öğrencilerin sadece yüzde 20'sini karşılayabiliyor. Oysa yurt kapasitesinin en az 2 milyon kişilik kapasiteye artırılması gerekiyordu, bu yapılmadı. Son yıllarda çok az yeni KYK yurdu yapıldı, hatta bazı şehirlerde mevcut yurtlar kapatıldı ve öğrenciler tahliye edildi. Kamu kaynaklarını verimsiz rant projelerine akıtan, dar rant zümrelerine kaynak yaratmak için çılgın projeler peşinde koşan AK Parti, milyonlarca öğrencimizi ve aileleri en temel ihtiyaç olan barınma olanaklarından yoksun bıraktı."

Fethi Açıkel

Açıkel, kira ücretlerinin iki ya da üç kat yüskseldiği özel yurtlarla apart tipi yurtlarda da astronomik fiyat artışları meydana geldiğini söyleyerek minimum şartlarda dahi şehir dışında üniversite öğrencisi okutmanın aylık maliyetinin 2 bin 500 liraya çıktığını belirtti. Bu ağır maliyetin gençleri ve ailelerini mağdur ettiğini' aktaran Açıkel, açıklamasında şu açıklamalarda bulundu: 

"Aileler, çocuklarının maliyetlerini karşılayamadığı için çocuklarını üniversiteye gönderemez duruma geldi. Eğitimden kopuşun artacağı bir süreç yaşanıyor. Önümüzdeki aylarda bu sorun daha da büyüyecek. Uzaktan eğitim döneminde tableti ve bilgisayarı olmadığı için dersleri takip edemeyen öğrenciler şimdi de barınacak yeri olmadığı için derslerinden uzak kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimden kopan ya da fahiş kira ve geçim masraflarının altında ezilen her gencin çektiği sıkıntının sorumlusu saray iktidarıdır. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun ifade ettiği gibi, iktidara geldiğimizde bir yıl içinde tüm gençlerin yurt sorununu çözeceğiz. Gençlerimizi hak ettikleri koşullarda barınacakları güvenli ve nitelikli yurtlara kavuşturacağız. Gençlerin yirmi yılda çözülmeyen sorununu, bir yıl içerisinde çözeceğiz."

Gökçe Gökçen'den fahiş kira yorumu!