'Fiber altyapı yoksa iskan da verilmesin'

'Fiber altyapı yoksa iskan da verilmesin' 'Fiber altyapı yoksa iskan da verilmesin'

Kentsel dönüşümün fiber altyapı oluşturmak için fırsat olduğunu söyleyen Turkcell CTO'su İlker Kuruöz, kentsel dönüşüm sürecinde fiber altyapısı olmayan binaya iskan verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) stratejik ortaklığında düzenlenen "Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri powered by TÜRKSAT" etkinlikleri kapsamında 4.5G Teknolojileri ve 5G Vizyonu adlı bir panel düzenlendi. MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Sami Nalbantoğlu moderatörlüğünde düzenlenen panele; Cumhurbaşkanlığı Bilişim Başkanı Ali Talıa Koç, Türk Telekom Grup Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, Turkcell CTO'su İlker Kuruöz ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hasan Süel katıldı. Panelde üç GSM operatörü de 4.5 G için 1 Nisan'da hazır olacakları mesajını verdi. Panelin açüış konuşmasını Cumhurbaşkanlığı Bilişim Başkanı Ali Taha Koç yaptı. Koç, 2013'te cihaz sayısının insan sayısını geçtiğine dikkati çekerek 2020'de cihaz sayısının 20 milyarı bulacağını belirtti. 


4.5G ve 5G'de isimlendirmenin Türkiye'ye özgü olduğunu ifade eden Koç, kullanıcıların taleplerinin her zaman ve her yerde zengin içerik ve servis imkânı olduğunu vurguladı. 


Amerika'da yapılan bir araştırmanın sonucunu paylaşan Koç, araştırmaya göre gençlerin otelle ilgili beklentilerinde internetin duştan önce geldiğini söyledi. Teknolojide yerli üretimin önemine de değinen Ali Taha Koç, 5G vizyonuyla ilgili de Bulut RAN, Yüksek frekanslar, Nesnelerin İnterneti ve Heterojen Ağların günlük yaşam üzerinde önemli etkiler oluşturacağını söyledi. 


4.5G teknolojisindeki liderliklerini 5G'ye de taşıyacaklarını belirten Türk Telekom Grup Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, "81 ilimizi fiber ağlarla donattık. 2005'den bu yana devam ettiğimiz ve yılsonuna kadar, lisans ve frekans bedeli hariç yaklaşık 20 milyar lirayı bulan yatırımlarımızın üçte ikisini sabit hat ve fibere yaptık. 


2015 yılı 3. çeyreği itibariyle, Türk Telekom Grubu olarak fiberde 206 bin km'ye ulaştık. Grup şirketimiz Türk Telekom International ile yurt dışında 40 bin kilometreyi aşan fiber altyapıya sahibiz" dedi. 


Şahin, fiber alt yapısını oluşturmak için kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu söyledi. Turkcell CTO'su İlker Kuruöz de Ar-Ge ve fiber yatırımlarının önemini vurguladı. Kentsel dönüşüm sürecinde fiber altyapısı olmayan binaya iskan verilmemesi gerektiğinin altını çizen Kuruöz Türkiye'nin 'fiber stratejisi'nin olması gerektiğini söyledi. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hasan Süel'in de gündeminde fiber yatırımları ve baz istasyonları vardı. Fiber konusunun memleket meselesi olduğunu belirten Süel, "Yerli baz istasyonları için hazır değiliz" dedi. Dünya