Fikirtepe dönüşüm mağdurlarından sanatsal kampanya!

Fikirtepe dönüşüm mağdurlarından sanatsal kampanya! Fikirtepe dönüşüm mağdurlarından sanatsal kampanya!

Seslerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na duyurabilmek için 2019'a sanatsal bir kampanya ile giren Fikirtepe Kentsel Dönüşüm mağdurları, Kadıköy Süreyya Operası önünde ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon ile etkinliği başlattı.Kentsel dönüşümde 2005 yılında pilot bölge seçilen Kadıköy Fikirtepe’de, arsa ve konut sahibi 65 bini bulan mağduru temsilen oluşturulan Leke Fikirtepe Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na seslerini duyurabilmek için 2019'a, düzenledikleri sanatsal bir kampanya ile girdi. Kadıköy Tarihi Süreyya Operası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasından sonra, ‘Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş’ panosu, Fikirtepe’de inşaat alanına taşınarak, çivi çakma etkinliği burada da devam etti.

‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon ile mağdur hak sahipleri, enstalasyon üzerinde yer alan ‘ev ikonu’na ilk çivileri çakarak, “Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş!” dedi. Hak sahipleri, bir ay daha sürecek kampanya süresince, bölgede mağdur 65 bin kişiyi temsilen, elden ele verecekleri çekiç ile ev ikonu üzerine 65 bin çivi çakacak.

Fikirtepe mağdurları www.change.org adresi üzerinden açtıkları imza kampanyası ile de, ‘Fikirtepe leke değil, eser olsun’ diyerek toplayacakları imzaları kampanya sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunacak. Açıldıktan 48 saat sonra binin üzerinde kişi tarafından imzalanan kampanyaya, change.org/lekefikirtepe adresi üzerinden konuya duyarlı herkes katılabiliyor.

Sessizliği bozmak için…

Kentsel dönüşüm mağdurları enstalasyonda, “Fikirtepe’de halen 65 bin hak sahibi mağdur durumda. Evi yıkılan ve kira ödeyecek geliri olmayan vatandaşlar akrabalarının yanında, sokakta ve çadırda kalıyor. Bölgede faaliyet gösteren inşaat şirketleri iflasa sürüklendi. Bugün gelinen nokta itibariyle, devlet tarafından plansız bir şekilde başlatılan süreç, büyük bir leke’ye dönüştü. Bu sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş” görüşüne yer verdi.

Yasal düzenleme ile başlanmalı

Öncelikle bölgenin sorunlarını çözecek bir kanun çıkarılması gerektiğinin belirtildiği enstalasyonda, Fikirtepe bölgesi mağdurları, şu talep ve önerilerini dile getirdi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde, bölgedeki tüm proje ve altyapı çalışmalarının tamamlanması için 5 yıllık bir program yapılarak kamuoyuna ilan edilmesi ve evleri yıkılan mağdur vatandaşlara, kanuna uygun olarak acilen kira yardımı yapılması, yanı sıra maketten ev satın alanlara da en kısa sürede evlerinin teslim edilmesini gerekli görüyoruz.”

Akgüzel: “Çözümün adresi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır.”

Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü Engin Akgüzel de etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmada, 2,5 aydır hazırlandıkları ‘Leke Fikirtepe’ kampanyasının bu ilk gününde, ev ikonu üzerine ilk çivileri çakacaklarını söyledi. Akgüzel, “Çekici sırayla elden ele geçirerek, her bir çivi çakılırken ‘Leke Fikirtepe için, sessizliği bozmak için, sen de çivi çak ve paylaş’ diyerek videoya kaydedeceğiz. Daha sonra bu videoları kampanyaya özel hazırladığımız sosyal medya hesaplarımızdan kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

Change.org üzerinden de ayrıca dijital imza kampanyası başlattıklarını söyleyen Engin Akgüzel, “Kampanyamızın muhatabı ve sorunlarımızın çözüm adresi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Mümkün olan en çok imzayı toplayarak Bakanlığa sunacağız. Amacımız; mağduriyetimizin ve bölge sorunlarının çözümü konusunun, Bakanlık gündemine alınmasını sağlamaktır” dedi.

Fikirtepe’den devlet kasasına 16.2 milyar TL imkanı…

Fikirtepe bölgesindeki projelerin tamamlaması durumunda devletin hem mağdur insanların sorunlarını çözülmüş olacağına, hem de 16 milyar Türk Lirası tutarında kar edeceğini söyleyen Engin Akgüzel, konuyla ilgili hesaplamayı şöyle anlattı:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın seferber olduğu ve aylardır yazılı ve görsel medyada ilan edilen İmar Affı kapsamında toplanan para tutarı 16,5 milyar TL’dir. Halen Fikirtepe’de sorunlu proje alanı 916.381 m2, toplam inşaat alanı 7.331.048 m2 ve toplam satılabilir alan 3.775.490 m2’dir. Fikirtepe’de tüm bu projelerin tamamlanması durumunda, bu alandan toplanacak vergi ve harçların tutarı 1.682.123.626 TL, kamuya terk edilen alanların değeri 6.350.520.330 TL, kamunun satış karı ise 8.197.376.000 TL olacak ve toplamda 16.230.019.956 TL doğrudan devletin kasasına girecektir. Bu, ülkemiz ekonomisi için de önemli bir kaynaktır.”

Engin Akgüzel’in verdiği bilgilere göre, kampanyaya ilişkin bütün duyurular ve gelişmeler ayrıca bu kampanyaya özel olarak açılan; facebook/lekefikirtepe, instagram/lekefikirtepe, twitter/lekefikirtepe ve change.org/lekefikirtepe sosyal medya hesapları üzerinden, #lekefikirtepe #lekeyeçiviçak #fikirtepemağdurları hashtagleri kullanılarak kamuoyu ile paylaşılacak. Ayrıca ilk gün bölgede kampanyaya özel tasarlanan bin adet Leke Fikirtepe logolu bez çanta ve bin adet sticker dağıtıldı.

Devlet Fikirtepe’den 16 milyar TL geliri nasıl sağlayacak?

FİKİRTEPEDE SORUNLU PROJELER ÖZETİ (41 ADA)

Fikirtepe Toplam Proje Alanı (metrekare)

916.381

Kamuya terk edilen alan (metrekare)

302.406


FİKİRTEPENİN KAMUYA KARI

Toplanacak Vergi ve Harçların Tutarı (TL)

1.682.123.626

Kamuya Terk Edilen Alanların Değeri (TL)

6.350.520.330

Kamunun Satış Karı (TL)

8.197.376.000

TOPLAM KAR (TL)

16.230.019.956

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm çilesi!