Filistinliler, İsrail'in yıkımlarına tepki gösterdi!

Filistinliler, İsrail'in yıkımlarına tepki gösterdi!Silvan Mahallesi'ndeki çadırda toplanan onlarca Filistinli, İsrail'in bölgedeki yıkıma karşı tepki için cuma namazı kıldı.  


Filistinliler, işgal altında olan Doğu Kudüs'ün güneyindeki Silvan Mahallesi'nde cuma namazı kılarak, İsrail'e karşı tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Silvan Mahallesi'ndeki çadırda toplanan onlarca Filistinli, İsrail'in bölgedeki yıkıma karşı tepki için cuma namazı kıldı.  

Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri cuma namazında verdiği hutbede "Silvan, mübarek Mescid-i Aksa'ya komşu olması nedeniyle hedef alınmıştır." şeklinde konuştu.

İsrail'in uyguladığı "zulüm siyasetinin" Filistinlileri köklerinden koparmayı amaçladığını dile getiren Sabri, "Yıkım, İsrail işgalinin izlediği eski ve ırkçı bir politikadır." dedi.

Sabri, "Bu mahalle ve Kudüs'teki diğer mahalleler tehlike altında. Halihazırda, çok sayıda ev yıkılma ve el konulma tehdidiyle karşı karşıya." şeklinde konuştu.

- İsrail'in Doğu Kudüs'teki yıkımları


İşgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere imar izni konusunda zorluk çıkaran ve Filistinlilerin yaptığı imar izni başvurularının tamamına yakın kısmını reddeden İsrail makamları, Filistinlilere ait binlerce evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Doğu Kudüs'te yıl başından bu yana 115 konutu yıktığını açıkladı.

İsrail'e bağlı belediyenin söz konusu uygulamasının hiçbir hukuki dayanağı olmadığını belirten Filistinliler, bunun "İsrail'in yıldırma ve şehri Yahudileştirme politikalarının parçası" olduğunu söylüyor.

İsrail belediyesi, çoğu zaman yıkım masraflarını konutları yıkılan kişilerden tahsil ediyor. 

Filistinli kaynaklar, 1967 yılından bu yana Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 5 binden fazla evin İsrail güçleri tarafından yıkıldığını kaydediyor.

İsrail, Filistin köyü Arakib'i 177'nci kez yıktı!