28 / 06 / 2022

Fiyatlar artmadan ev alma zamanı!

Fiyatlar artmadan ev alma zamanı!

Son dönemde artan inşaat maliyetleri ve döviz kurlarındaki artış henüz markalı konut projelerinde satış fiyatlarına yansımadı..Ev sahibi olmak için en doğru zaman konut fiyatlarının düşük seviyelerde yer aldığı ve konut kredisi faiz oranlarının ise %1 in altında olduğu dönemlerdir. Son günlerde döviz kurlarında yaşanan artış ve konut kredisi faiz oranlarının son on yılın en yüksek seviyelerinde olması nedeniyle konut almak için uygun zaman olmadığı düşünülebilir. 

Ancak hem inşaat ve arsa maliyetlerindeki artışın hem de döviz kurlarında yaşanan dalgalanmanın henüz konut fiyatlarına zam olarak yansımaması özellikle elinde peşin parası olan ya da büyük oranda peşinat verebilecek olan tüketiciler için teklif vererek istedikleri fiyata ev sahibi olabilmeleri için en uygun zamandır. 

Konut edinmeyi planlayanlar açısından fiyatlar zamlanmadan karar alıp oturum amacıyla ev sahibi olunabileceği veya yatırım yapılması gereken bir dönem içindeyiz. Bugün döviz yatırımını çevirerek konut alanlar konut fiyatları yükseldiğinde hem kurdaki artıştan hem de konut yatırımından kar etmiş olacaklardır.

Konut fiyatları yükselir mi?
Kısa vadede konut fiyatlarında yaşanan talep azlığı nedeniyle bir artış beklenmiyor. Ancak önümüzdeki sonbahar döneminde Emlak Konut önderliğinde beklenen yeni kampanya ile beraber konut kredisi faiz oranlarında yaşanacak olan düşüş ile konuta olan talep tekrar artabilir ve neticesinde bu yılın son çeyreğinde konut satış fiyatlarında artış getirebilir. Bu noktada şu sıralar fiyatı uygun bir ev bulduysanız fırsatı kaçırmayın.

Yükselen konut kredisi oranları ile ev alınır mı?
Faiz oranlarının tekrar ne zaman düşeceğini tahmin etmek zor ancak yıl içerisinde kredi faiz oranları sürekli değişim göstermektedir. Kısa vadede konut kredisi faiz oranlarının düşer diye bir öngörüde bulunmak kolay değil ancak beklediğiniz zaman ev fiyatlarının yükselme ihtimali daha yüksek. 

Konut fiyatları artmadan ev sahibi olma planlarını ertelemek istemiyorsanız kredinizi 120 aya kadar uzun vade ile şimdi kullanın sonrasında ödeme süresi zarfında önceki yıllarda olduğu gibi konut kredisi oranlarında mutlaka düşme yönünde değişiklik olacaktır. Re finansman ile kredinizi yeniden yapılandırarak daha az ve kolay ödeme imkanı ile borçlanma oranı azaltılabilir. 

Markalı konut projeleri kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor…
Talebin az olması ve son dönemde faiz oranlarının yükselmesi firmaların sunduğu satış kampanyaların şiddetinin artmasına neden oldu. Konut alıcısının detaylı araştırma yapması sonucunda geçmişten daha fazla fiyat avantajları ile karşılaşacaktır. Özellikle yeni başlayacak olan projelerin yükselen inşaat maliyetleri ile üretilecek olması, tamamlanmaya yakın ve devam eden markalı konut projelerinde sunulan fiyat avantajları ile konut sahibi olmak daha cazip hale gelmektedir. 

Soner Keleş
Satış Çözümleri-Kurucu


www.satiscozumleri.com