Folkart, Basmane Çukuru için mimari proje çalışmalarını başlattı!

Folkart, Basmane Çukuru için mimari proje çalışmalarını başlattı! Folkart, Basmane Çukuru için mimari proje çalışmalarını başlattı!

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, proje için mimar Emre Arolat ile görüştüklerini ve protokol yaptıklarını açıkladı. Projenin adını anket sonuçları doğrultusunda İzmirliler koyacak.

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, proje için ünlü mimar Emre Arolat ile görüştüklerini ve protokol yaptıklarını açıkladı.


Dünya Ticaret Merkezi arsasını TMSF'nin düzenlediği ihaleyle alan konsorsiyumda yer alan Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, proje ve inşa sürecine İzmirlileri dahil edeceklerini, proje için ilk görüşmeyi de ünlü mimar Emre Arolat ile yaptıklarını ve mimari proje çalışmalarını başlattıklarını söyledi. 


Konsorsiyum adına yaptığı açıklamada Dünya Ticaret Merkezi arsasını ihalede 3'lü konsorsiyum olarak 80 milyon dolarlık teklifle kazandıklarını belirtti. Bu projeye İzmirlilerin görüş ve destekleri önemli olduğunu ifade eden Sancak, "Bu yüzden sürece onları da dahil edip, kente yakışır bir proje ortaya çıkartmak için bir araştırma ve sosyal medya üzerinden anket yapacağız" dedi.


Satışın TMSF tarafından onaylanmasının ardından hummalı bir çalışmaya başladıklarını dile getiren Sancak, "3 yabancı iki yerli mimarlık firmasına proje hazırlatacağız. Sonra o projelerden seçtiğimiz 3 tanesini İzmirlilerin beğenisine sunacağız. Hazırlanacak proje için ilk görüşmeyi ünlü mimar Emre Arolat ile gerçekleştirdik. Proje hazırlanması ile ilgili ön protokol yaptık ve mimari proje çalışmaları başladı" dedi. 


"Anket sonuçları doğrultusunda adını İzmirliler koyacak"


İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kültür, sanat, eğlencenin kalbinin atacağı bir cazibe merkezi oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Sancak, "Konsorsiyum olarak ortak fikrimiz buraya Türkiye'nin yüzük taşını yapmak. Önümüzdeki günlerde projeyi hazırlatmayı düşündüğümüz diğer mimarlarla da bağlantıya geçeceğiz. Sonuçta hayata geçecek projeye İzmirliler karar verecek. Hatta anket sonuçları doğrultusunda adını da İzmirliler koyacak"dedi.


DünyaHaber Star Gazetesi'nde şöyle yer aldı;

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997 yılında ihaleyle satışı yapılan daha sonra açılan davalar nedeniyle 1999’dan bu yana tek bir çivi bile çakılmayan Dünya Ticaret Merkezi arsası TMSF’nin İstanbul’daki merkezinde geçen hafta ihaleye çıkarılmıştı. İhaleyi 80 milyon dolarlık teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar’dan oluşan konsorsiyum kazandı.


Projeyi İzmirliler seçecek

İhalenin ardından konsorsiyum adına açıklama yapan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak “İzmir’in merkezinde yer alacak bu proje için kentin sahiplerinin görüş ve destekleri çok önemli. Bu yüzden sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçlıyoruz. İzmirlilerin beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir araştırma ve sosyal medya üzerinden anket yapılacaktır.”  demişti.  Satışın TMSF tarafından onaylanmasının ardından hummalı bir çalışmaya başlandı. Sancak üç yabancı iki yerli mimarlık firmasına proje hazırlatacaklarını sonra o projelerden seçtikleri 3 tanesini İzmirlilerin beğenisine sunacaklarını söylemişti. Hazırlanacak proje için ilk görüşme ünlü mimar Emre Arolat ile gerçekleştirildi.


Mesut Sancak ve Emre Arolat Folkart Towers’da bir araya geldiler. Proje hazırlanması ile ilgili ön protokol yapan ikili mimari proje çalışmalarına başlandığı müjdesini verdiler.


Folkart’ın İzmir’deki ilk projesi olan Folkart Narlıdere’nin  ve  Folkart Mavişehir’in de mimarı olan Arolat,  Narlıdere projesiyle 2010 yılında “European Residential Property Awards“ (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri) kapsamında en iyi mimari kategorisinde  ödüle layık görülmüştü.


Star 


Haber Güneş'te şöyle yer aldı;

Folkart Yapı, 'Basmane Çukuru' olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi arsasının yerinde izmir'in gurur duyacağı, kültür, sanat ve eğlencenin kalbinin atacağı dev yatınm için Dünya Ticaret Merkezi arsasıTMSF'nin istanbul'daki merkezinde geçen hafta ihaleye çıkarılmıştı. İhaleyi 80 milyon dolarlık teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar'dan oluşan konsorsiyum kazanmıştı. 


KENTİN MERKEZİNDE 

Tamamlandığında hem mimari, hem kültürel yaşam açısından izmir'in çehresini değiştirecek proje ilgili ilk adım atıldı. Mesut Sancak ve Emre Arolat Folkart Tovvers'da bir araya geldiler. Mimar Arolat, Folkart'ın izmir'deki ilk projesi olan Folkart Narlıdere'nin ve Folkart Mavişehir'in de mimarlığını yapmıştı.  Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak hazırlanacak proje için ilk görüşmeyi Mimar Emre Arolat ile yaptı. 


İZMİR'de Dünya Ticaret Merekezi için 1999'da temeli atılan, ancak o günden bu yana tek bir çivi bile çakılmayan, kamuoyunda 'Basmane Çukuru' olarak bilinen inşaat alanının ihalesini kazanan konsorsiyum dev yatırım için kolları sıvadı. 


İLK GÖRÜŞME YAPILDI

İhalenin ardından konsorsiyum adına açıklamayı yapan ve proje ve inşa sürecine İzmirlileri dahil edeceklerini belirten Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, proje için ilk görüşmenin ünlü mimar Emre Arolat ile yapıldığını söyledi. İhalenin ardından konsorsiyum adına açıklama yapan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak "İzmir'in merkezinde yer alacak bu proje için kentin sahiplerinin görüş ve destekleri çok önemli. 


İZMİRLİLER SEÇECEK 

Bu yüzden sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçlıyoruz. İzmirlilerin beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir araştırma ve sosyal medya üzerinden aııketyapılacaktır" demişti. Emre Arolat Basmane Çukuru projesi için 'Bir yatırım unsuru olmasının yanında İzmir'e çok önemli katkılar yapabilecek çok zengin bir kamusal alan yaratmak mümkün. 


GURUR VEREN PROJE 

İzmir gibi büyük kentlerin bu anlamda karma projelere çok ihtiyacı var.  Proje bittikten sonra insanların sadece görmek için bile gidecekleri bir varış noktası haline geleceğini düşünüyorum. Umarım hepimizin gurur duyacağı bir projeyi ortaya çıkartırız" dedi. Mesut Sancak konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Amacımız  İzmir  yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kültür, sanat, eğlencenin kalbinin atacağı bir cazibe merkezi oluşturmak.

Konsorsiyum olarak ortak fikrimiz buraya Türkiye'nin yüzük taşını yapmaktır. İlk görüşmemizi Emre Arolat ile gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde projeyi hazırlatmayı düşündüğümüz diğer mimarlarla da bağlantıya geçeceğiz. Hayata geçecek projeye İzmirliler karar verecek.  Anket sonuçları doğrultusunda adını da İzmirliler koyacak" dedi. 


Güneş Bu haber Akşam Gazetesi'nde şöyle yer aldı:Folkart, Basmane Çukuru'na yapacağı dev proje için kolları sıvadı. Folkart Yapı Başkanı Sancak, "Ünlü mimar Emre Arolat ile ön protokol imzaladık. Amacımız İzmir'in kalbinin atacağı bir cazibe merkezi oluşturmak" dedi.İzmir Basmane'de yıllardır çivi bile çakılamayan ve 'utanç çukuru' olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi arsasının kaderi nihayet değişiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997 yılında ihaleyle satışı yapılan ancak açılan davalar nedeniyle 1999’dan bu yana bir adım atılamayan arsa TMSF tarafından geçen günlerde ihaleye çıkarılmıştı. 


80 milyon dolar teklif

İhaleyi 80 milyon dolarlık teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar’dan oluşan konsorsiyum kazanmıştı. Satışın TMSF tarafından onaylanmasının ardından hummalı bir çalışmaya başlandı. Sancak, üç yabancı iki yerli mimarlık firmasına proje hazırlatacaklarını sonra o projelerden seçtikleri 3 tanesini İzmirlilerin beğenisine sunacaklarını söylemişti. Hazırlanacak proje için ilk görüşme ünlü mimar Emre Arolat ile gerçekleştirildi. Sancak ve Arolat, proje hazırlanmasıyla ilgili ön protokol yaptılar ve mimari proje çalışmalarına başlandığı müjdelediler. Arolat, Folkart'ın İzmir’deki ilk projesi olan Folkart Narlıdere’nin ve Folkart Mavişehir’in de mimarlığını üstlenmişti. Sancak, konuyla ilgili, "Amacımız İzmirlilerin gurur duyacağı, kültür, sanat, eğlencenin kalbinin atacağı bir cazibe merkezi oluşturmak. Ortak fikrimiz buraya Türkiye’nin yüzük taşını yapmak" dedi. 


Adını da İzmirliler koyacak


SANCAK, şöyle devam etti: "İlk görüşmemizi Emre Arolat ile gerçekleştirdik. Projeyi hazırlatmayı düşündüğümüz diğer mimarlarla da bağlantıya geçeceğiz. Sonuçta projeye İzmirliler karar verecek.Hatta anket sonuçlarıyla adını da İzmirliler koyacak."


Kentin tam merkezi


MİMAR Arolat da, Basmane Çukuru projesi için, şunları söyledi: "Kentin tam merkezindeki bu alanı ben gençliğimden beri biliyorum ve takip ediyorum. Bir yatırım unsuru olmasının yanında İzmir gibi aydınlık bir kente çok önemli katkılar yapabilecek çok zengin bir kamusal alan yaratmak mümkün. Proje bittikten sonra insanların sadece görmek için bile gidecekleri bir varış noktası haline geleceğini düşünüyorum. Umarım hepimizin gurur duyacağı bir projeyi ortaya çıkartırız." 


Akşam