Folkart'ın basmane çukuru projesi Kültürpark'ı da içine alacak!

Folkart'ın basmane çukuru projesi Kültürpark'ı da içine alacak!

Folkart Yapı şimdi de İzmir Konak’ta gökdelen dikecek. Folkart Yapı'nın hayata geçireceği gökdelenin Kültürpark’ı içine alması tartışma yarattı
Folkart'ın basmane çukurunca hayata geçireceği Gökdelenin, Kültürpark’ı içine alması tartışma yarattıEN BÜYÜK GÖKDELEN OLACAK

Folkart A.Ş. Konak'ta, Enternasyonel  İzmir  Fuarı ve bitki örtüsü ile ünlü Kültürpark'ın bitişiğindeki, “Basmane Çukuru” diye adlandırılan arsayı geçen ocak ayında TMSF'den aldı. Şirket, kentin merkezi noktasındaki bu alana iki ayrı bloktan oluşacak gökdelen inşa edeceğini belirtti. Buna göre, gökdelenlerin büyük olanı 67 kat, diğeri ise 48 kattan oluşacak. Yapı içerisinde farklı büyüklüklerde 420 konut ve 40 adet bağımsız bölümden oluşan ticaret merkezi, yeşil alan, spor alanı, açık ve kapalı otopark alanı, havuz yapılacak. 450 milyon lira proje bedeli olan yapının 2020 yılında tamamlanması planlanıyor. Gökdelen projesi ile eş zamanlı olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark için hazırladığı proje de tepkileri ve tartışmaları daha da alevlendirdi. Folkart A.Ş. de gerçekleştirdiği lansmanda, inşa etmek istedikleri gökdeleni Kültürpark ile birlikte değerlendireceklerini açıkladı.


DAVA AÇILDI


İzmirliler, “Kültürpark Folkart’ın arka bahçesi olamaz” diyerek hukuk mücadelesi başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘ÇED gerekli değildir’ kararına itiraz edildi ve dava açıldı.


“KENT BU YAPILAŞMAYI KALDIRAMAZ”


Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Arslan, “Bilimsel kurullarımız ile incelediğimiz bu projenin bir sürü sakıncası olduğunu gördük. Kentin bu noktası böyle bir yapıyı kaldıracak alt yapıya sahip değil. Trafik, teknik, sosyal, kültürel alt yapılar böyle bir yapıyı taşıyamaz. Bölgede zaten şu anda trafik kilitlenmesi yaşanıyor. Bu projenin trafiğe daha negatif etkisi olacak. Kentin binlerce yılda oluşan tarihi siluetini olumsuz etkileyecek. Bu proje, kentin kamusal alanlarının özel şirketlerin tasarrufuna verilmesi ya da çıkarına kullanılması endişelerine yol açtı. Şirket yetkilisi basına verdiği demeçte ‘Kültürpark’ı bahçemiz olarak kullanacağız. Bu projeyi Kültürpark ile birlikte düşünüyoruz’ gibi sözler sarfetti. Buna karşı çıkıyoruz” diye konuştu.

“KENTİN KİMYASINI BOZACAK”


Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, yaptığı açıklamada “Yapılmak istenen proje, İzmir’in tarihi kent merkezinin kimyasını bozacak. Proje tam ortasında yer aldığı tarihi kentin dokusuna ve kimliğine tamamen aykırı. Basmane Garı, Kemeraltı, Agora gibi önemli tarihi değerlerimizde tahribat ve kentleşme baskısı yaratacak. Bu devasa yapının atıkları, atıklarının taşınması, içindeki alışveriş merkezleri ve ofislerin yaratacağı yoğun sirkülasyon, trafiği felç etmesi başlıca olumsuzluklar arasında” dedi. Kültürparkın doğal sit alanı olduğunu vurgulayan Kocaer, “Şirketin, yapmak istediği gökdelenin değerini, park üzerinden artırmayı amaçladıkları anlaşıldı. Böyle bir yapının Folkart’ın arka bahçesi olmasını kesinlikle tartışmayız ve karşıyız. Doğal SİT alanı olan Kültürpark’ın barındırdığı ekosistemin korunması gerekir. Tarihi yapısı ile de geleceğe taşınması gereken önemli bir değerdir” dedi.
Sözcü