Çukurova Balkon

Foresta Datça'da halkın isteği dikkate alınacak!

Foresta Datça'da halkın isteği dikkate alınacak! Foresta Datça'da halkın isteği dikkate alınacak!

Firma: Turyapı

Turyapı, Datça' da inşa edeceği Foresta Datça projesi için http://www.foresta.com.tr/foresta_datca.html sitesinde tüm halkın oylamasına açık olarak bir anket çalışması düzenliyor...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


İnternet üzerinden halk oylamasıyla belirlenen projede enerji verimliliğinden mutfak yapısına, peyzaj düzenlemesinden doğrama ve döşemelere, dairelerin büyüklüğünden konut tipi tercihine, sosyal donatılardan ödeme şekline kadar her ayrıntı katılımcıların tercihlerine göre tasarlanacak.


Turyapı, Datça'da gerçekleştireceği Foresta Datça projesi için http://www.foresta.com.tr/foresta_datca.html sitesinde tüm halkın oylamasına açık bir anket çalışması düzenliyor. Datça'nın en mutena lokasyonlarından birinde, dört mevsim yaşanacak müstakil konutlar için proje tasarımı öncesinde yapılan anket çalışmasına katılım 5000 kişiyi aşmış bulunuyor.

 

Her ayrıntı halkın tercihine göre yapılacak

Konut talep eden kesimlerin tercihleri gözetilmeden, bir bakıma el yordamıyla veya 'böyle yaparsak satar' mantığıyla konut tasarlandığını ifade eden  Turyapı  Yönetim Kurulu  Üyesi Atakan Turpcu, bu konutların gerçek ihtiyaçları karşılamadığını, yapıları inşa etmeden önce bireylere "nasıl bir konutta yaşamak istedikleri" sorusunun sorulması gerektiğini belirtiyor. Turpcu, Foresta Datça projesinin bu bakımdan öncü bir proje olduğunu, bu yaklaşımın yeni bir trend olarak sektör gündemine girmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

 

Anket çalışmasının yeni sonuçlarına göre özel sosyal tesis talebi yüzde 48, farklı tip ve renkte konut tercihi yüzde 47, çocuk oyun alanı tercihi yüzde 68, daimi doktor talebi yüzde 63, 150 ila 250 bin TL aralığında fiyat talebi yüzde 72, vadeli ödeme tercihi yüzde 48 olarak belirleniyor. Detaylar ise şöyle:

 

Özel sosyal tesisler talep ediliyor

Halihazırda 5000'i aşkın kişinin katılmış olduğu anket çalışmasının mevcut sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 48'i mini amfiteatr, hobi merkezleri, sanat atölyeleri gibi özel sosyal tesisler talep ederken, yüzde 36'sı bu seçenek için 'farketmez', yüzde 15'i ise 'istemem' yanıtını veriyor.

 

Konutlar farklı tip ve renklerde olsun

Yaygın olarak aynı tip ve renkte inşa edilen konut projelerinin aksine Foresta Datça anketine katılanlar ağırlıklı olarak farklı tip ve renkte konut terihinde bulunuyor. Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 47'si farklı model ve renkte konut tercihinde bulunurken, sadece yüzde 26'lık bir kesim aynı tip konutlarda yaşamayı tercih ediyor. Bu soruya 'farketmez' yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 26.

 

Çocuk oyun alanı şart

Foresta Datça projesinde çocuk oyun alanı görmek isteyenler baskın çoğunluğu oluşturuyor. "Çocuk oyun alanı/merkezi gerekli mi" sorusuna yüzde 68'lik bir kesim 'gerekli' yanıtı veriken, yüzde 19'u 'farketmez', yüzde 13'ü ise 'gereksiz' yanıtını veriyor.

 

Doktor da isteriz

Foresta Datça anketinde yer alan "Yaşam merkezinde daimi bulunacak bir doktor ister misiniz" sorusu da yüksek düzeyde olumlu cevap alan sorular arasında yer alıyor. Anket katılımcılarının yüzde 63'ü tercihini 'daimi doktordan' yana kullanırken, yüzde 27'si 'farketmez', yüzde 10'u ise 'istemem' yanıtını işaretliyor.

 

Fiyatı makul olsun

Anketten çıkan bir başka önemli sonuç da fiyat aralığı olarak dikkat çekiyor. Foresta Datça'dan konut sahibi olmak isteyen yüzde 72'lik bir kesim konut fiyatı aralığının 150 ila 250 bin TL aralığında olmasını tercih ederken, yüzde 20'si 250 ila 350 bin TL, yüzde 5'i 350 ila 450 bin TL, yüzde 3'ü ise 450 bin TL üzeri tercihinde bulunuyor. 

 

Ödeme tercihi vadeli ödeme ve banka kredisi

"Nasıl bir ödeme planı olmasını tercih edersiniz" sorusunda ise katılımcıların yüzde 48'i 'vadeli', yüzde 35'i 'banka kredisi', yüzde 17'si de 'peşin' şıkkını işaretliyor.

 

Ankete katılımın devam ettiğini belirten Atakan Turpcu, çalışma tamamlandığında Foresta Datça’nın bire bir halkın tercihlerine göre projelendirileceğinin garantisini veriyor.