Franchising sektörü koronavirüsten nasıl etkilendi?

Franchising sektörü koronavirüsten nasıl etkilendi? Franchising sektörü koronavirüsten nasıl etkilendi?

Koronavirüs salgını nedeniyle hepimiz evlerimize çekilirken, pek çok işletme bu süreçten ağır darbe aldı. Bunların başında da yeme-içme sektörü geliyor. Peki franchising sektörü koronavirüsten nasıl etkilendi?Franchise veren birçok şirket bu yıl önemli sayıda şube açmayı hedefliyordu. Ancak koronavirüs salgını işleri bozdu. Şirketler hedeflerini neredeyse yarıya indirirken, isim hakkında indirim, faizsiz kredi, ödemede vade uzatımı gibi destekler sunmaya başladı.

Ekonomist'ten Burcu Tuvay'ın haberine göre; koronavirüs salgını nedeniyle hepimiz evlerimize çekilirken, pek çok işletme bu süreçten ağır darbe aldı. Bunların başında da yeme-içme sektörü geliyor. Restoranlar şubelerini müşterilerine kapatırken, pek çok işletme eve servis modeliyle ayakta kalmaya çalıştı. Virüsün bulaşma ihtimali korkusu nedeniyle birçok kişi evlerinde yemek yemeyi tercih etti. Bu da işletmelerin cirolarini önemli ölçüde negatif etkiledi.

Franchise vererek büyüyen şirketler, ekonominin çarklarının dönmesi için bir dizi önlemler aldı. Bu anlamda yatırımlarının devam etmesi adına yatırımcıya destek olmak ve yeni istihdam oluşturabilmek adına firmalar isim hakkında indirim, faizsiz kredi, ödemelerde vadeyi uzatma gibi pek çok destek sunmaya başladı. Firmalar bir yandan da bu yil şube hedeflerinde revizyona gitmek zorunda kaldı.

GÖRÜŞMELERE DEVAM EDİYOR

Türkiye'de 72 ilde 550 şubeyle faaliyet gösteren Domino's, koronavirüs salgınıyla birlikte hedeflerini revize etti. Şirket, 2020 başında yıl sonuna kadar 25-30 yeni şubeyi hayata geçirmeyi planlıyordu. Domino's CEO'su Aslan Saranga, "Pandemi dönemindeki belirsizlik nedeniyle hedeflerimizde küçük düzeltmeler yapmayı öngörüyoruz. Ancak yeni şubelerimizi her an açabileceğimizi göz önünde bulundurarak başvuruda bulunan franchise adaylarıyla görüşmelerimize devam ediyoruz" diyor.

TALEPLER DURDU

Tarihi Sultanahmet Köftecisi-1920, İstanbul'da yedi ve yurtdışında altı olmak üzere toplam 13 şubeyle hizmet veriyor. Bu yıl Almanya'da bir, İngiltere'de bir, İstanbul'da iki franchise şube daha açmayı planladıklarini belirten şirketin CEO'su Mert Tezçakın, şu anda bunların tamamının askıya alındığını ifade ediyor. Tezçakın, "Güvendiğimiz kişi ve kuruluşlara son derece uygun koşullarda franchise şube açma imkanı sağlıyoruz. Şu anda talepler durmuş durumda. Talep olduğunda, eğer başvuru yapan kişi markayı taşıyabilecek şartlara sahipse, her türlü kolaylığı sağlarız" diye konuşuyor.

85 şubesi bulunan Aslı Börek, 2020'de 15 yeni franchise şube açmayı planlıyordu. Ancak yaşanan süreç nedeniyle bu hedef beş olarak güncellendi. Aslı Börek Franchise Müdürü Zafer Kapkapçı, bu dönemde franchise isim hakkında yatırımcılara kolaylık sağlayacaklarını  ifade ediyor. Kapkapçı, "Franchise şubelerimize her zaman olduğu gibi yoğun bir eğitim desteği vermeye devam ediyoruz. Finansal açıdan da yatırımcılarımıza ödeme vadelerinde destek olmaya çalışıyoruz" şeklinde konuşuyor.

ŞUBELERE YENİ DÜZEN

81 şubesi bulunan Alaçatı Muhallebicisi, bu yılın sonuna kadar 20 şube açmayı hedefliyordu. Gelişmelere göre pozisyon alıp yeni şartlara göre güncelleme yapacaklarını belirten Alaçatı Muhallebicisi İş Geliştirme Müdürü Cem Altunbaş, franchise şartlarını da revize edeceklerini vurguluyor. Altunbaş, "Vereceğimiz ürün ve pazarlama desteklerinin yanında en önemlisi Covid-19 sonrası mağaza iç ve diş alanda yapılacak yeni düzenlemeler konusunda bayilerimizi destekleyeceğiz" diyor.

40 şubesi bulunan kafe zinciri Neşve, bu yıl bulunduğu dört ülkeye ilave olarak iki ülkede daha yer almak ve yurt içinde 10 yeni şube açmak üzere planlarını yapmıştı. Süreç nedeniyle yurtdışı şube çalışmaları bu yıl için askıya alındı. Yurt içinde ise dört ya da beş yeni şube hayata geçirilecek. Nesve Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Emeklioğlu, "İsim hakkı bedeli tutarın 2021 yılına kadar gerçekleşecek yatırımlarımızdan talep etmeyeceğiz. Döviz kuru kaynaklı artan ekipman ve kurulum maliyetlerimizi yılbaşındaki maliyetlerimizde tutmaya çalışacağız" diyor.

AYCAN HELVACIOĞLU FRANCHISE COMPANY YÖNETİCİ ORTAĞI VE GENEL MÜDÜRÜ 

"Franchise planlaması yapın" 

"Yeni dönemde rekabetin artması ve seçeneklerin çoğalması markalara franchise planlaması yapma zorunluluğu getiriyor. Bilinçli girişimci artık markaya yatırım yaparken kärlı ve sürdürülebilir olmasının dışında pazarda farklı ve talep edilir konseptler arıyor. Franchise pazarlama stratejisini belirlerken öncelikle markanın hedef girişimci profilini oluşturabilmesi çok önemli. Mesajın doğru iletilmesi, doğru girişimci profiliyle franchise müzakerelerinin yapılmasını sağlıyor."

İNDİRİM VE KAMPANYA YAPACAK

İkisi İstanbul'da Arnavutköy ve Bahçeşehir'de, diğer ikisi de  İzmir  ve Antalya'da olmak üzere dört adet şubesi olan Mr. Asado Burger, 2020 yılı sonuna kadar yurtiçinde altı şubeye ulaşmayı hedefliyordu. Normalleşme takvimiyle birlikte haziran sonrasında bu hedefe ulaşma yolunda çalışmalarına devam edeceklerini ifade eden şirketin kurucusu Gürkan Topçu, franchise adaylarına ödeme konusunda indirim ve kampanyalarla kolaylıklar yapacaklarını sözlerine ekliyor.

Beş şubesi bulunan Pastavicio by Gürkan Şef, 2020 yılı için 12 şubeye ulaşmayı hedefliyordu. Bu hedefini 10 şube olarak revize etti. Bu süreçte yatırım maliyetlerini daha aşağı seviyelere çekti. Değişen müşteri talepleri ve dinamikleri de dikkate alınarak yeni çalışmalar yapıldı. Çiğ olarak ürün satışı ve paketli ürün satışı olmak üzere yeni gelir modelleri yaratarak ciro artışı hedefleniyor.

Spor zincirleri de etkilendi 

Spor salonlarının bu süreçte kapanmasıyla birlikte büyük sekteye uğrayan sektördeki markalar da hedeflerini gözden geçirmek zorunda kaldı. b-fit, 52 şehirde 230 merkeziyle Türkiye'nin en büyük spor zinciri olan bir sosyal girişim firması konumunda. Franchise vererek büyüyen markanın bu yıl 36 franchise şube açma hedefi bulunuyordu. b-fit Kurucusu Bedriye Hülya, "Yılın ilk çeyreğinde altı yeni merkez açtık. Koronavirüs süresince sektörü ve ekonomik göstergeleri analiz ederek rakamsal hedeflerimiz ve iş planlarımız üzerine çalışıyoruz" diyor.

FAİZSİZ KREDİ VERECEK

43 şubeyle hizmet veren DRYTÜRK Kuru Temizleme, 20 yeni şube açma planını 10 olarak revize etti. Ayrıca yılbaşında TL olarak ilan ettiği fiyatlar yıl sonuna kadar sabit tutacak. Böylece yatırımcılara fiyat avantajı sağlamış olacak. Bununla birlikte, girişimciliği desteklemek adına yatırımcılara sağladığı '50 bin TL tutarında faizsiz kredi' desteği kampanyasını da sürdürecek.