Fransa'da Müslümanların açmak istediği okullara inşaat engeli!

Fransa'da Müslümanların açmak istediği okullara inşaat engeli!Fransa'da Müslümanların açmak istediği okullar, "ayrılıkçılık" ve yabancı ülkelerle bağlantılı olmakla" suçlanırken dünyada 539 Fransız okulu mevcut. 


Fransa'da Müslümanların açmak istediği okullar, "ayrılıkçılık" ve yabancı ülkelerle bağlantılı olmakla" suçlanırken dünyada 539 Fransız okulu mevcut. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 7 Nisan'da yurt dışında olan Fransız vatandaşlarına yazdığı mektup ortaya çıktı.

Mektubunda Fransa'nın 139 ülkede 539 okulunun olduğunu, son bir yılda krize rağmen bu okullara 23 yeni okul eklendiğini dile getiren Macron, bu dinamiğin devamını ve daha çok genç Fransız'ın bu okulların "mükemmel" eğitiminden ve taşıdığı değerlerden faydalanmasını umduğunu aktardı. Bu arada Fransa'nın yurt dışındaki birçok Katolik okuluna mali destekte bulunduğu belirtiliyor. 

 Fransa

- Müslümanların açmak istediği okullar "ayrılıkçılıkla" suçlanıyor

Yurt dışındaki okulları "Frankofon" ismiyle yücelten Fransa'da, diğer unsurların açmak istediği okullar ayrılıkçılıkla suçlanıyor.

Ülkenin güneydoğusunda yer alan Albertville kentinde Fransa İslam Toplumu Milli Görüş'ün inşa etmek istediği okul, "İslamcılık" ve "yabancı devleti temsil etmekle" itham edilerek alınan inşaat ruhsatını belediye 2019'da iptal etti. Milli Görüş'ün başvurduğu bölge idare mahkemesi ise iptal kararını reddetti.

Belediye Başkanı Frederic Burnier-Framboret, mahkemenin kararından sonra "yabancı güçlerle ilişkili" olduğu ileri sürülen okulun inşaatına izin vermeye zorlandığını ileri sürdü. Bölge Valisi Laurent Wauquiez, Macron'a yazdığı mektupta okulun inşaatını yasaklamasını istedi.

Fransa'daki Notre Dame Katedrali'nin restorasyonuna hala başlanamadı!