Freddie ve Fannie kábusu oldu

Freddie ve Fannie kábusu oldu Freddie ve Fannie kábusu oldu

Paulson'ın iki yardımcısı Fannie Mae ve Freddie Mac konusunda uyarmıştı...Hazine Bakanı Henry Paulson'ın iki yardımcısı bakanın göreve geldiği ilk ayda Fannie Mae ve Freddie Mac'i ekonomi için görünür risk olarak yorumladı.

Ancak Paulson, onların endişesine katılmadığına dikkat çekti. Paulson Goldman Sachs'deki çalışma arkadaşlarına da mortgage devlerinin kendisinin gece uykusunu kaçıran kurumlar arasında yer almadığını dile getirmişti. Ancak 2 yıl sonra 2 kuruluş Paulson'ı en çok korkutanlar listesinin en başına çıktı.

Kritik kararlar alıyor

Şimdi Merkez Bankası, Wall Street ve Kongre Paulson'ın Fannie Mea ve Freddie Mac konusunda nasıl bir çözüm bulacağını merakla bekliyor. Paulson ise ABD Kongresi'nden temmuz ayında aldığı kurtarma operasyonu vizesini şimdilik kullanmayı planlamıyor. Paulson, şimdilik iki şirkete eşit davranmak, yönetimi olduğu gibi bırakmak ve müdahalenin hissedarlara etkisi konusunda kararlar vermeye çalışıyor. İki devin hissedarları arasında çok sayıda emeklilik fonu da bulunuyor. Büyük bir nakit enjeksiyonu durumunda kuruluşlara devlet tarafından el konulması da gündemde tutuluyor. Fannie Mea ve Freddie Mac'in Paulson'ın en büyük testi olduğunu savunan Wall Street Journal gazetesi birinci sayfasına taşıdığı haberde "İki şirket de gayrimenkul sektörü için çok büyük önem taşıyor. Ellerinde Amerika'daki toplam mortgageların yarısına eşdeğer 5.2 trilyon dolarlık kredi bulunuyor. Bu kuruluşardan birine müdahale dünyada bugüne kadar yapılmış en kompleks müdahale olarak anılabilir" yorumu yapıyor.Fannie Mea ve Fredie Mac de hukuki sermaye şartına uygun olduklarını vurgulayarak devletin müdahalesine engel olmaya çalışıyor.

Hisseler eriyor

Freddie Mac ve Fannie Mae'deki hisselerin erimesi en çok çalışanlarını üzüyor. Fannie Mea'de 116 milyon dolarlık hissesi bulunan çalışanların hisselerinin değeri eriyerek 17.5 milyon dolara kadar geriledi. Freddie Mac çalışanlarının da benzer kayıplara uğradığı belirtiliyor. Freddie Mac'in üst düzey yöneticilerinden Richard F. Syron'ın geçtiğimiz yıl 18.3 milyon dolar kazandığına dikkat çekilirken Syron maaşının büyük çoğunluğunu hisseler üzerinden almış olduğu vurgulanıyor.