19 / 08 / 2022

Gayrimenkul sektöründe doğa dostu 'blockchain' sertifika dönemi!

Gayrimenkul sektöründe doğa dostu 'blockchain' sertifika dönemi!

Gayrimenkul şirketi RE/MAX Türkiye, yıl boyunca düzenlenen eğitim ve seminerler sonucunda verilen sertifikalarının hepsini blockchain altyapısıyla dijital ortama taşıdı. Şirket, bu yöntemle kağıt israfını azaltarak yeşili korumayı amaçlıyor.Gayrimenkul danışmanlığı şirketi RE/MAX Türkiye, yıl içerisinde düzenleyeceği tüm online/fiziki seminer, konferans ve eğitimlerin sertifikalarını dijitale taşıma kararı aldı. Yeşil odaklı dijital sertifika sistemi projesi kapsamında şirketin son olarak gerçekleştirdiği 3 online serminerde 2 bin 500 katılımcıya blockchain teknolojisi ile dijital sertifika verildi. 

Kovid-19 salgını döneminde dijital dönüşüme önem veren şirket, 3 ayda 700’den fazla kişiyiyi online sekilde istihdam etti. Temel hedeflerinin Türkiye’ye ve dünyaya daha yeşil bir gelecek bırakmak olduğuna  dikkat çeken RE/MAX Türkiye Yazılım Proje Yöneticisi Yakup Güngör, blockchain teknolojisinin kullanım alanlarını yaygınlaştırmanın hem sektörlerin gelişmesine hem de doğanın korunmasına ciddi şekilde yarar sağlanacağını belirtti. 

Her yıl ormanların yüzde 1,3’ü kağıt üretimi için yok oluyor 

Teknoloji çağında pek çok süreç dijital ortama taşınırken belgelerin temini ve saklanması durumunda ileri teknolojilerden daçok faydalanılması gerektiğini vurgulayan Yakup Güngör, “Yapılan araştırmalar bir ağaçtan ortalama olarak 8.300 adet A4 kağıt üretildiğini gösteriyor. Bir ton kağıt üretimi esnasında ise 26.700 litre su tüketiliyor ve 1,3 ton karbondioksit açığa çıkıyor. Dahası, dünyada her yıl ormanlarının yüzde 1,3’ü kağıt üretiminde kullanılıyor. Yalnızca bu bilgilerden hareketle bile belge yönetimini dijital ortama taşımamış her şirketin yılda pek çok ağacın kesilmesine, binlerce ton su israfına ve hava kirliliğine neden olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde teknoloji bu denli gelişmişken, bu üzücü tablonun önüne geçmek için gerekli adımları atmak doğaya olan borcumuzu bir şekilde ödemek gerekiyor. Bizler de fiziksel sertifikaları hayatımızdan parça parça çıkararak bu yolda üstümüze düşeni yapacak, hem teknoloji hem de doğa dostu projelerle ilerlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Blockchain teknolojisinin kullanım alanı yaygınlaşmalı 

Dijital sertifika sisteminde faydalandıkları blockchain teknolojisini yaygınlaştırarak hem iş yapış şekilleri hem de doğayı günümüze yetebilir hale getirmenin mümkün olabileceğine dikkat çeken Güngör, “Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir veri kayıt sistemi. En önemli özelliği ise kaydedilen verinin bir daha değiştirilemez veya silinemez oluşu. Blockchain teknolojisi, dijital dünyada kimliklendirme ve yetkilendirme gibi konular için de yeni fırsatlar sunan ve bu konularda merkezi yöneticilere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilen bir teknoloji. Yeni dijital ilişkilerin kurulmasını sağlayan bu teknoloji hakkında deneyim kazanmak ise hem sektörlerin çağa entegre olması hem de çevre sorunları mevcut problemlere çağın şartlarına uygun çözümler üretilmesi için oldukça önemli. RE/MAX Türkiye olarak dünyada birçok kurumun yakından takip ettiği ve kullanım alanlarını araştırdığı blockchain’in gayrimenkul alanında daha çok alanda kullanılması gerektiğine inanıyor, gelecek projelerimizi ileri teknolojilere entegre şekilde planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul sektöründe dijital imza dönemi!