Gayrimenkul sektöründe hareketlilik başlıyor!

Gayrimenkul sektöründe hareketlilik başlıyor!

Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, Yıldırım Kule’de gerçekleşen basın toplantısında gazeteciler ile bir araya geldi.Konya yolunda yükselen Yıldırım Kule projesinin detayları hakkında bilgi veren Yıldırım, gazetecilerin gündeme dair sorularını da cevapladı.Konya Yolu hattının Ankara’da en çok dikkat çeken hat olduğunu ve Yıldırım Kule’nin de o sebeple bu hat üzerinde yükseldiğini anlatan Zafer Yıldırım “Sağlı sollu yüksek ve prestijli binalar ve arka tarafta ise yerleşim yerleriyle desteklenen ve insan yoğunluğunun olduğu yerler olacak” açıklamasında bulundu. Bundan sonra da ticari anlamda yeni projeler yapacaklarını anlatan Yıldırım, her lokasyonun kendisine göre bir artısı eksisi olduğunu anlattı. Yıldırım Kule’nin trafik sıkıntısından uzakta olduğunu anlatan Yıldırım Malazgir Bulvarı ve Eskişehir yolu ve İncek Yoluna olan bağlantıların Yıldırım Kule’yi daha kıymetli hale getirdiğini söyledi. Projede, havalandırmadan güvenliğe, otopark sayısından konumu ve kat yüksekliğine kadar çok detaylı bir biçimde her ayrıntının detaylandırıldığını söyleyen Yıldırım “Maliyetten hiç bir şekilde kaçmadan deprem yönetmeliğinin çok daha üstünde ekstra kuvvetli bir üretim gerçekleştirdik. Bunun üzerine kurguladığımız her şeyde, örneğin, elektrik, mekanik, tesisat alt yapısını önceden programlayıp, projelendirdik ve son olarak projeleri örtüştürdük” dedi.


KDV oranları ticari projelere de uygulanmalı

KDV oranlarının yüzde 18 den yüzde 8’e düşmesi ile alakalı görüşlerini aktaran Zafer Yıldırım “Beytepe’de hayata geçirdiğimiz Beyterrace ve Cevizlidere’de yükselttiğimiz Cevizlipark projelerinde bu durumun çok güzel dönüşlerini aldık. Yüzde 18 müşterimizi zorlayan bizim de devlete ödemek zorunda olduğumuz için uyguladığımız bir KDV’ydi. Oradaki yüzde 10’luk indirim hız sağladı. Burada eksik kalan ticari projelere uygulanmamış olması oldu. Ofise de ihtiyaç var ama bu duru eksik kaldı. Bizim isteğimiz hem bu sürenin uzatılması hem de ticarilerin de bu kapsama dâhil edilmesi. Bu oran sabitlenmeli ve yüzde 10 olmalı” diye konuştu.


“Reklam olsun diye Bitcoin’e giremeyiz”

Son zamanlarda gündemde sıkça yer alan Bitcoin haberlerine ilişkin merak edilen soruları yanıtlayan Zafer Yıldırım “Ticari olarak bizim Bitcoin’e olan olan güvenimiz şu an tam değil. Fakat tüm yeniliklere açığız. İlerleyişini yakından takip ediyoruz. Bizim burada tedirgin olduğumuz noktalar; Bitcoin’in şu an tescillenememesi, kimin olduğunun belli olmaması ve e cüzdanların sürekli el değiştiriyor olması. Biraz daha sisteme oturarak, Türkiye’de kullanılabilir hale gelmesi ile gayrimenkullerimizi bu şekilde satma girişiminde bulunabiliriz. Şu an reklam olsun diye bir ofisime kıyamam ve devamı gelmeyecekse eğer ben buna girmem. Ayaklarımızın yere sağlam basmasına ihtiyacımız var’’ ifadelerini kullandı.


Gayrimenkul sektöründe hareketlilik başlıyor

TÜİK verilerine göre düşüş yaşayan konut satışlarına dair de konuşan Zafer Yıldırım sözlerine şunları ekledi: “Şu an piyasada orta ölçekte istek var. Bunu piyasada da görüşmelerimizde de net bir şekilde görebiliyorum. Türkiye geneline ve özellikle Ankara’ya baktığımızda 300 ile 550 bin TL arasında satılan konutlarda bir sıkıntı olmadığını görüyoruz. Bir üst segmentte bir azalma söz konusu. Burada bayram sezonu ve tatil ile alakalı. Bu süreç bitti ve hızlanma söz konusu olacak. Eylül Ekim Kasım aylarında bu hareketliliği ve alım gücünün daha da artacağını düşünüyorum. “