Gayrimenkul sektöründe toparlanma sinyalleri!

Gayrimenkul sektöründe toparlanma sinyalleri! Gayrimenkul sektöründe toparlanma sinyalleri!

Koronavirüs salgını gayrimenkul sektörünü de etkiliyor. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, gayrimenkul sektöründe toparlanma sinyallerinin başladığını ve Haziran ayında sektörün toparlanacağını kaydetti...Koronavirüs salgının etkisi Nisan ayı gayrimenkul satış rakamlarına etki etti. Nisan ayında tüm gayrimenkul türlerinde 69 bin 819 satış gerçekleştiği kaydedildi. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Mart ayında tüm gayrimenkul türlerinde satış adeti 182 bin 689 olmuştu. Nisan ayında ise bir önceki aya göre satışlar yüzde 61,78 azaldı ve 69 bin 819’da kaldı. İlk dört ayda yapılan toplam satış sayısı ise 656 bin 101 oldu" diye konuştu.

Toparlanma Haziran Ayında

Gayrimenkul satışlarında V şeklinde bir grafik beklediklerine dikkat çeken Özelmacıklı, “Mayıs ayında da satış rakamlarında benzer düşüşler yaşanacak. Ramazan bayramı sonrasında piyasaların normalleşme süreci başlayacaktır” değerlendirmelerinde bulundu.

Mal Sahibi Kendi Yerini Satabilir

Son günlerde medyada yer alan ve mal sahiplerinin kendi gayrimenkullerini satamayacaklarına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile geriren Özelmacıklı, “Mal sahiplerinin gayrimenkullerini satmak için ilan verilemeyeceği şeklindeki haberler tamamen asılsızdır. Anayasa’nın 35. Maddesine göre de mülkiyet hakkı kişiye sahibi olduğu şeyi dilediği gibi kullanma, ürünlerinden yararlanma ve tasarruf etme (başkasına devretme, biçimini değiştirme, harcama ve tüketme hatta yok etme) olanağı veren bir haktır” diye konuştu. 

Konut sahipliği oranları düşüyor, kiracılık artıyor!

COVID-19'la gayrimenkul sektörü dijitalleşti!

Gayrimenkul tercihleri koronavirüsle değişecek!