Gayrimenkul yatırımı çekiciliğini koruyor!

Gayrimenkul yatırımı çekiciliğini koruyor!Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, "Emlakjet verilerine göre satılık konutun fiyatı bir yılda yüzde 44 artarken konut satışlarındaki seviye gayrimenkulün yatırım seçeneği olarak ne kadar ön planda olduğuna işaret ediyor" diye konuştu.


Ayda 60 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 15 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün lider platformlarından Emlakjet, 400 bini bulan satılık ve kiralık emlak ilanından meydana gelen bir veri tabanındaki hareketler kapsamında hazırladığı Ekim 2021 emlak verilerini açıkladı. Emlakjet Ekim ayı raporunda ayrıca, geçen ay uygulamaya konan konut kredi faizi teşvikinin konut satın almayı planlayan kişiler üzerindeki etkisini ortaya çıkaran özel bir araştırma yaptı.

Gayrimenkul yatırımı çekiciliğini koruyor!

TÜİK verilerine göre; Türkiye'de konut satışları Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 7 gerilerken, satışlar geçen senenin aynı ayına göre ise yüzde 14,9 yükseldi. Emlakjet verilerine göre ayrıca, Türkiye'de kiralık evlerin ortalama fiyatında bir değişiklik yaşanmazken, senelik artış yüzde 67 olarak belirlendi. Satılık evlerin fiyatı ise aylık yüzde 7, senelik yüzde 44 arttı. 

Gayrimenkul yatırımı çekiciliğini koruyor!

Fiyatlarda yükseliş trendi sürüyor

İstanbul’da kiralar aydan aya yükselişini sürdürerek Ekim ayında yüzde 4 yükseldi. Senelik kiralık fiyat artış seviyesi ise yüzde 150 oldu. Ankara’da aylık kiralık fiyat değişimi yüzde 3 olarak belirlenirken, senelik kiralık fiyatlarında iki kat artış kaydedildi. Ankara’yı izleyen İzmir’de ise senelik kiralık fiyat değişimi 1,5 kat olarak gerçekleşti. 

Bursa’da bir süredir durağan şekilde seyreden kiralık fiyatları, geçen senenin aynı dönemde yüzde 67 yükselerek en çok kiralık ev aranan şehirler arasında yükseliş lideri oldu. Senelik satış fiyatı değişiminde yüzde 55 ile İstanbul, yüzde 47 ile Antalya, yüzde 39 ile  İzmir  dikkat çeken şehirler oldu.

Türkiye’nin en çok ev aranan ilçesi Ekim'de İstanbul’ Beylikdüzü oldu. İkinci sırada  Ankara  Çankaya, üçüncü sırada Ankara Keçiören, dördüncü sırada İstanbul Esenyurt ve beşinci sırada ise bir süredir hareketlenme kaydedilmeyen Gaziantep Şahinbey yer aldı. Şahinbey’deki yüzde 119 oranındaki senelik kiralık yükseliş fiyatı ön plana çıktı. 

Gayrimenkul yatırımı çekiciliğini koruyor!

Faiz indirimi olumlu etki yarattı

Konut kredilerindeki faiz indirimiyle beraber kullanıcılar satılık ev aramaya başladı. Uzun süre sonra konut arayan kullanıcı sayısı yüzde 60 seviyesinde oldu. Ekim'de konut arayanların yüzde 38’i kiralık, yüzde 62’si ise satılık ev aradı. Emlakjet, son aylarda yükselen kira fiyatları ve konut kredisi faizlerinde yapılan indirimle beraber satılık konut arayışına giren kullanıcılar arasında “Konut Satın Alımında Finansal Enstrüman Tercihi” araştırması yaptı. Bu araştırmaya göre, geçen ay uygulanmaya başlanan konut kredi faizi teşviki, araştırmaya katılanların yüzde 49’unuda olumlu bir etki oluşturdu. Katılımcıların yüzde 44’lük bölümü ise birikimleri ve banka kredisiyle konut almayı planladığına dikkat çekti. 

Gayrimenkul yatırımı çekiciliğini koruyor!

Gayrimenkul yatırımı çekiciliğini koruyor

Ekim ayı verilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Emlakjet'te yayınlanan yüzbinlerce ilan ve 15 milyona ulaşan trafiğimizle sektöre dair analizler paylaşmaya devam ediyoruz. Ekim ayında konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 yükseldi. Emlakjet verilerine göre satılık konutun fiyatı bir yılda yüzde 44 artarken konut satışlarındaki seviye gayrimenkulün yatırım seçeneği olarak ne kadar ön planda olduğuna işaret ediyor. Ekim ayında sene başında beri yükselen kiralık trendi geriledi, eylül ayında kullanıcıların yüzde 48'i kiralık konut ararken ekim ayında kiralık konut arama oranını yüzde 38 olarak kaydettik. Satılık konut arayan kullanıcılara yönelttiğimiz ankete göre kamu bankalarına yansıyan konut kredisi faiz indiriminin satın alma kararına kullanıcıların yarısında etkisi görünüyor. Ekim ayında ipotekli satışlarda geçen yıla göre 10 puanlık artış görülse de ipotekli satışların toplam satış içindeki oranı hala geçen seneye göre çok geride. Yüksek fiyat artışları ve ufak teşviklerle 137 bin satışın gerçekleştiği mevcut piyasa koşullarında gayrimenkule ilginin artarak devam edeceğini öngörüyoruz” diye konuştu. 

Gayrimenkul yatırımı çekiciliğini koruyor!

Enflasyona dirençli yatırım olarak “Gayrimenkul”

İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Sorumlu Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, ekim ayı verilerine ilişkin, “Konut fiyat artışları, genel enflasyonist sürecin bir parçası izlemini veriyor. Konut fiyat artışları ile inşaat maliyetlerindeki artışların paralel seyretmesi de bunun bir göstergesi kabul edilebilir.  Ayrıca piyasada reel faizlerin negatif seyretmesi ve enflasyonda yükseliş beklentisi birikimlerin en güvenli yatırım araçlarından biri olan gayrimenkul yatırımına yönelmesine neden oluyor.  Bu ortamda gayrimenkule yönelik talebi bir yatırım fırsatını kollamaktan daha çok enflasyona karşı korunma refleksi olarak değerlendirmek gerekir. Ülkemizdeki konutların yüzde 80’i konut kredisi dışındaki yollarla finanse ediliyor. Bu nedenle kendi birikimleriyle konut edinmeyi planlayanların yüzde 40 civarında olması gayet anlaşılabilir bir oran” açıklamasını yaptı. 

Gayrimenkul yatırımı çekiciliğini koruyor!

Konut arayan insan sayısı fazlalaştı

Emlakjet Prestige Plus Üyesi OLC Yapı Gayrimenkul Yöneticisi Halil ibrahim Akdemir, konuyla ilgili olarak “Beylikdüzü, Esenyurt ve Bahçelievler ilçelerinde satılık ve kiralık gayrimenkul seçeneklerinden oluşan geniş fiyat aralığında bulunan bir portföyümüz bulunuyor. Pandeminin etkisini yavaşça yitirmesi ile birlikte konut arayan insan sayısı arttı. Fakat artan döviz kurları ve pandemi sebebiyle sıfır konut üretiminin azalmasıyla hem sıfır konutların hem de ikinci el konutların satılık fiyatları oldukça fazla yükseldi. Son 1 yılda İstanbul genelinde satılık konut fiyatları yüzde 55 oranında artarken; bizim portföyümüzün bulunduğu ilçelerde ise artışlar bu orana yakın yükseldi. Yükselen rakamlara rağmen halihazırda konut almak isteyen kitle ya acil ihtiyacı olduğu için ya da yatırımlık olarak almayı tercih ediyor. Satın alma aşamasına gelindiğinde ise çoğunlukla eldeki birikmişlerine ek olarak yakın çevreden alınan borçlar kullanılıyor. Geçtiğimiz ay yapılan konut kredi faiz indirimi ile satın alma yapacak çoğu kişi artık kredi seçeneğini de değerlendirmeye başladı. Kredi faizlerinin önümüzdeki aylarda daha çok inmesi ile satılık konutlara hem yatırım yapmak için hem de ihtiyaç olmasıyla satışların artacağını öngörüyoruz. Önümüzdeki süreçte dijital mecraları etkin bir şekilde kullanarak müşterilerimize farklı seçenekler sunmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Kiralar arttı, ev arayanlar farklı semtlere taşındı!

İstanbul'da ev kiraları yüzde 100'den fazla arttı!

Faizlerin düşmesi konuta talebi artırdı!