Gaziantep Fıstık Parkı'nda sona gelindi!

Gaziantep Fıstık Parkı'nda sona gelindi!

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in daha önce Gaziantepliler için sözünü verdiği projeler arasında bulunan Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü yerinin ‘Fıstık Parkı’na dönüştürülmesinde çalışmalarda sona gelindi.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokol gereği, Fidanlık Mahallesinde yer alan 146 bin 865 metre kare alandaka Fıstık Araştırma arazisinin 1. etap olarak planlanan yaklaşık 55 bin metre karelik kısmında “Fıstık Park” projesi hayata geçirildi.


Birinci etabın 30 bin metre karesinde Fıstık Araştırma Enstitüsü tarafınca araştırma ve geliştirme çalışmaları devam eden fıstık, badem gibi meyve ağaç, 25 bin metre karelik kısmında ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafınca yapılan park, meydan ve sosyal donatı alanları yer alıyor.


17 metre yüksekliğinde fıstık tanesi formunda sergi salonu, doğal çim çatılı kafe binası, ofis binası, kır kafesi, ıslak hacim ve güvenlik binası, su deposu, fidan aşı depoları, giriş tagı, su kuyusu sundurması, Fıstık Araştırma Enstitüsü kullanımına bırakılacak 2 adet depo binaları yer alıyor.


FISTIK MÜZESİNDE FISTIĞIN HER HALİ OLACAK


Gaziantep’in yeni simgesi olmaya aday olan “Fıstık Parkı”nda bir de fıstık için müze yapılacak. Fıstığın yaş, kuru, kabuklu, kabuksuz olmak üzere birçok çeşitleri ile fıstıktan elde edilen ürünlerin sergileneceği müzede; fıstık hakkında bilgilerde bulunacak. Fıstık Parkı’nın bünyesinde sergi ve satış ofislerinin de yer alacağı kompleksler de yapılacak.


İnşaat ve peyzaj imalatları tamamlanan “Fıstık Parkı”nda fıstık tanesi formundaki sergi salonunun taşıyıcı sistemi de tamamlanmış olup, eğimli cephe kaplama imalatları devam diyor. Parkın yaklaşık 1 ay içerisinde tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor.Gaziantep Büyükşehir Belediyesi