Gazilere 2020 yılı için 154 bin TL faizsiz konut kredisi verildi!

Gazilere 2020 yılı için 154 bin TL faizsiz konut kredisi verildi!Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Açıklamada, gazilerin bir konutla sınırlı olmak üzere faizsiz konut kredisinden faydalanabildiği, gazilere 2020 yılı için 154 bin TL faizsiz konut kredisi verildiği belirtildi.


Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Selçuk, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Selçuk, "Gazilerimizin bu vatan için yaptıkları fedakarlıklara minnettarız. Sunduğumuz imkanlarla gazilerimizi desteklemeye devam ediyoruz" dedi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Selçuk, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti hükümetleri döneminde gazilere birçok imkan sağlandığını, gazilerin istihdam, faizsiz konut kredisi, elektrik ve su ücretlerinde indirim, bakım desteği, ücretsiz seyahat kartı, eğitim öğretim yardımı imkanlarından faydalanabildiklerini belirtti. 

- "44 bin 176 kişi istihdam imkanından yararlandı"

Bakanlık tarafından gazilere sağlananan imkanların altının çizildiği açıklamada, 2013'e kadar sadece terör gazilerine istihdam hakkı verilirken, yapılan düzenlemeyle tüm gazilere kamuda istihdam imkanı verildiği, bu kapsamda gazi veya bir gazi yakınının kamuda istihdam edildiği belirtildi.

Hak sahiplerinin atama teklifleri yapılırken atanmayı istedikleri ilk il tercihleri ile öğrenim durumlarının dikkate alındığı, istihdam imkanını kendisi kullanan tüm gazilerin eğitim durumuna bakılmaksızın memur unvanlı kadrolara atandığı belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi: 

"2002'ye kadar 6 bin 315, 2002'den bu yana 44 bin 176 şehit yakını, gazi veya gazi yakını istihdam imkanından yararlandı. Böylece kamuda istihdam edilen gazilere, en düşük memur maaşı olan 4 bin 188 liradan az olmamak üzere düzenli gelirinin bulunması imkanı getirildi. 15 Temmuz'da malul olmuş yüzde 60 ve üzeri iş gücü kaybı raporu bulunanlara maluliyet aylığı bağlandı. 

Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşayamayacak derecede ağır malul gazilere sağlanan bakım desteği asgari ücretin net tutarının iki katına çıkarıldı. Bu kapsamda gazilere 2020 için 4 bin 208 lira ödeme yapılıyor. Vazife ve harp malullerinin kendilerine ya da hak sahiplerine mevcut hizmet süreleri üzerinden emeklilik ikramiyesi ödeniyor. Terörle mücadeleden dolayı malul hale gelen gazilere 30 yıl hizmet yapmış gibi ve görev aylıkları üzerinden emekli ikramiyesi veriliyor."

-  Barınma desteği

Açıklamada, gazilerin bir konutla sınırlı olmak üzere faizsiz konut kredisinden faydalanabildiği, gazilere 2020 yılı için 154 bin TL faizsiz konut kredisi verildiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Gazilere, engel oranları esas alınarak gelir vergisi indirimi uygulanıyor. Gazilere evde kullanılan elektrik ücretinde yüzde 40, su ücretinde yüzde 50 indirim yapılıyor. Su ve elektrik ücretlerinde indirimden yararlanamayan gazilerin tamamı bu indirimden yararlanma imkanına kavuştu. Memur ve işçi sendikalarının gazilere ayni ve nakdi yardımda bulunabilmelerinin önü açıldı."